Yleisten kirjastojen neuvoston jäsenet

Yleisten kirjastojen neuvoston kokoonpano 2018

Kirjastoja edustavat neuvostossa kirjastotoimenjohtajat, tai heidän määräämänsä edustajat.

Neuvoston puheenjohtaja 2018-2019 on kirjastopalvelujohtaja Jouni Pääkkölä Oulun kaupunginkirjastosta. Neuvoston valmistelija ja varapuheenjohtaja on kirjastotoimenjohtaja Seija Laitinen-Kuisma Jyväskylän kaupunginkirjastosta. 

Helsingin edustaja: Kirjastotoimenjohtaja
Helsingin kaupunginkirjasto  Katri Vänttinen
Maakuntien kirjastojen edustajat:  
Hämeenlinnan kaupunginkirjasto  Inkeri Jurvanen
Joensuun kaupunginkirjasto  Ari Mäkiranta
Jyväskylän kaupunginkirjasto  Seija Laitinen-Kuisma
Kajaanin kaupunginkirjasto  Ari Koistinen
Kokkolan kaupunginkirjasto  Susann Forsberg
Kouvolan kaupunginkirjasto  Selja Kunttu 
Kuopion kaupunginkirjasto  Päivi Savinainen
Lahden kaupunginkirjasto  Marja Malminen
Lappeenrannan kaupunginkirjasto  Päivi-Linnea Pötry
Mikkelin kaupunginkirjasto  Virpi Launonen
Oulun kaupunginkirjasto  Jouni Pääkkölä
Porin kaupunginkirjasto  Asko Hursti
Porvoon kaupunginkirjasto Malin Hollmén
Rovaniemen kaupunginkirjasto  Mikko Paajala
Seinäjoen kaupunginkirjasto  Mervi Heikkilä
Tampereen kaupunginkirjasto  Pirkko Lindberg
Turun kaupunginkirjasto  Rebekka Pilppula
Vaasan kaupunginkirjasto  Marita Ahola
Suurten kaupunkien (yli 150 000 asukasta) edustajat:  
Espoon kaupunginkirjasto Jaana Tyrni
Vantaan kaupunginkirjasto Mikko Vainio

 

Muut edustajat ja varaedustajat maakunnittain:

Alue Jäsen Varajäsen
Etelä-Karjala Marja Huuhtanen
Imatra
Anita Luokkanen
Luumäki
Etelä-Pohjanmaa Aki Rossi
Teuva
Helinä Hemminki
Kuortane
Etelä-Savo Eija-Liisa Kasesniemi
Toenperä, Rantasalmi
Jaana Sopanen
Toenperä, Joroinen
Kainuu Anette Karjalainen
Suomussalmi
Taina Hyvönen
Kuhmo
Kanta-Häme Matti Karvinen
Janakkala
Kaija Viskari
Riihimäki
Keski-Pohjanmaa Satu Kinnari
Kannus
Maria Nikula
Kaustinen
Keski-Suomi Sari Kanniainen
Hankasalmi
Pirkko Oinonen
Kivijärvi
Kymenlaakso Aino Satama
Hamina
Evan Seppä
Pyhtää
Lappi Kati Oinas
Tervola
Paula Löppönen
Muonio
Pirkanmaa Sarri Nykänen
Lempäälä
Sari Sillanpää
Sastamala
Pohjanmaa Solveig Lund
Pedersöre

 
Pohjois-Karjala Liisa Mäenpää
Tohmajärvi
Piia Viitala
Ilomantsi
Pohjois-Pohjanmaa Ulla-Mari Kivi
Alavieska
Heikki Lahnaoja
Pyhäjoki
Pohjois-Savo Sirpa Tyni
Keitele
Auli Pirinen
Lapinlahti
Päijät-Häme Tanja Kairimo
Asikkala
Taru Tanska
Padasjoki
Satakunta Satu Soppela-Hyle
Harjavalta
Helena Kuivasniemi-Lehti
Eurajoki
Uusimaa Annastiina Louhisalmi
Tuusula
Maarit Tuomisto
Siuntio
Varsinais-Suomi Eija Sjöblom
Kemiönsaari
Laura Tyysteri
Somero