Toimituksen yhteystiedot

Toimituksen yhteystiedotJulkaisutiedot | Tiedota Kirjastot.fi:ssä | Logoja ja upokkeita

Kirjastot.fi on kaikille avoin kirjastoverkkopalveluiden kokonaisuus. Kirjastot.fi on väylä kaikkiin kirjastopalveluihin ja sisältää mm. tiedonhakupalveluita, kirjastoalan ammattipalveluita sekä kirjallisuuden,  musiikin, lasten ja nuorten verkkopalveluita.

Toimituksen tavoittaa parhaiten sähköpostitse osoitteella toimitus@kirjastot.fi tai palautelomakeella. Myös Kirjastot.fi-ylläpitoon liittyvät tukipyynnöt kannattaa lähettää ensisijaisesti sähköpostitse. Kiireellisissä tapauksissa: puh. 09 310 85280 tai jätä viesti vastaajaan.

Käyntiosoite:
Helsingin kaupunginkirjaston Pasilan kirjasto, Kellosilta 9, 2. krs.

Postiosoite:
Kirjastot.fi-toimitus
Pasilan kirjasto, 4. krs
Helsingin kaupunginkirjasto
PL 52401
00099 Helsingin kaupunki

Yhteystiedot

Kirjastot.fi-toimitus Palveluiden käytön ja ylläpidon tuki toimitus@kirjastot.fi
09 310 85280
Matti Sarmela, päätoimittaja Kirjastot.fi-palvelukokonaisuus matti.sarmela@hel.fi
0400 940 884
Tuomas Aitonurmi, informaatikko Kirjasammon toimittaja tuomas.aitonurmi@kirjastot.fi
040 547 1431
Antti Sauli,
tietopalvelukonsultti
Libraries.fi, kansainvälinen viestintä antti.sauli@hel.fi
+358406586984
Nina Granlund, suunnittelija Kysy kirjastonhoitajalta, Makupalat nina.granlund@hel.fi
050 328 7618
Mikko Helander, kuvaaja-editoija Kirjastokaista.fi mikko.helander@kirjastot.fi
040 529 6358
Samu Juvonen, suunnittelija Web-kehitys samu.juvonen@kirjastot.fi
040 169 6471
Katja Kyllönen, suunnittelija Kirjasampo.fi/Sivupiiri katja.kyllonen@kirjastot.fi
040 334 6409
Aija Laine, erityissuunnittelija Kansallinen yhteistyö, Digi, eKirjasto aija.laine@hel.fi
040 650 3238
Päivi Litmanen-Peitsala, viestinnän suunnittelija Viestintä ja markkinointi paivi.litmanen-peitsala@kirjastot.fi
040 334 9483
Anna-Maria (Mia) Malm, planerare Biblioteken.fi annamaria.malm@biblioteken.fi
040 764 8610
Lotta Muurinen, kansainvälisten asioiden
projektipäällikkö
Libraries.fi, kansainvälinen viestintä lotta.muurinen@hel.fi
+358407209431
Mia Nikula, suunnittelija Kirjastot.fi-palveluiden käytön ohjaus, päivystys mia.nikula@kirjastot.fi
050 326 0176
Harri Oksanen, suunnittelija Käyttöliittymäsuunnittelu ja grafiikka harri.oksanen@kirjastot.fi
050 552 3042
Antti Salminen, suunnittelija Ohjelmistokehitys, DepOps antti.salminen@kirjastot.fi
040 591 7458
Panu Somerma, kuvaaja-editoija Kirjastokaista.fi panu.somerma@kirjastot.fi
040 756 8928
Riitta Taarasti, toimittaja Kirjastokaista.fi riitta.taarasti@kirjastot.fi
050 342 1198
Tuomas Pelttari
Suomen musiikkikirjastoyhdistys
Turun/Helsingin kaupunginkirjasto
Musiikkikirjastot musiikki@kirjastot.fi
Aino Ketonen,
Helsingin kaupunginkirjasto
Yleisten kirjastojen konsortio 
Yleisten kirjastojen konsortio aino.ketonen@hel.fi,
040 184 2708
Heikki Marjomaa,
Helsingin kaupunginkirjasto
Pelit heikki.marjomaa@hel.fi
Kaisa Hypen,
Turun kaupunginkirjasto
Kirjasammon päätoimittaja kaisa.hypen@turku.fi
Heikki Poroila,
Suomen musiikkikirjastoyhdistys
Musiikkikirjastot  
Heli Itkonen-Vesa,
Joensuun seutukirjasto
Kirjastoautotyöryhmä
Kirjastoautosivut heli.itkonen-vesa@joensuu.fi

Julkaisutiedot

Päätoimittaja: Matti Sarmela 
Julkaisija: Valtakunnallinen kehittämisyksikkö, Helsingin kaupunginkirjasto – valtakunnallista kehittämistehtävää hoitava kirjasto.
Kirjastot.fi-palvelukonaisuus on opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama.
URN: NBN:fi-fe19981136

EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen mukaiset rekisteriselosteet

Kirjastot.fi-verkkopalvelu (alunperin nimellä "Syke, Suomen yleisten kirjastojen etusivu") julkaistiin ensimmäisen kerran kesäkuussa 1995.

Kirjastot.fi-palveluissa käytetään evästeitä. Osa evästeistä liittyy sivuston toiminnallisuuksiin, osa sivuston käytön tilastointiin. Eväste (cookie) on pieni, käyttäjän tietokoneelle lähetettävä ja siellä säilytettävä tekstitiedosto. Evästeet eivät vahingoita käyttäjien tietokoneita tai tiedostoja. 

Käyttäjä voi halutessaan kieltää evästeiden vastaanoton selaimen asetuksia muuttamalla. Tämä voi kuitenkin aiheuttaa puutteita sivuston toiminnassa.

Kirjastot.fi-palveluiden käytöstä tallennetaan tilastotietoja palveluiden kehittämistä varten. Kävijätilastot kerätään Google Analytics -verkkotilastopalveluun sen evästeitä ja JavaScript-koodia käyttäen.

Tiedota Kirjastot.fi:ssä

Kirjastot.fi tavoittaa varsin kattavasti kirjastot ja kirjastopalveluista kiinnostuneet. Julkaisemme kirjastopalveluihin, erityisesti kirjastojen verkkopalveluihin, sekä kirjastoalan ammattiasioihin liittyviä uutisia ja tiedotteita. Tiedottamiselle on seuraavia vaihtoehtoja: 

Ammattikalenterin ilmoitukset, uutiset ja foorumien viestit julkaistaan Kirjastot.fi-sivuilla ja sen lisäksi ne lähetään sähköpostitse viestit tilanneille rekisteröityneille käyttäjille. Kaikki viestit, ilmoitukset ja tiedotteet on tilattavissa myös RSS-syötteenä.

Kirjastojen yhteystiedot: luovutamme kunnan-/kaupunginkirjastojen yhteystiedot excel-taulukkona harkinnan mukaan lähinnä pienkustantajille ja järjestöille julkaisutiedotteiden kirjastoille lähettämistä varten.

Kirjastoalan hallinnolliset, kaikille kunnan-/kaupunginkirjastoille tarkoitetut tiedotteet: ota yhteyttä toimitukseen.

Ota yhteyttäKirjastot.fi.fi-toimitus