Toimituksen yhteystiedot

Toimituksen yhteystiedotJulkaisutiedot | Tiedota Kirjastot.fi:ssä | Logoja ja upokkeita

Kirjastot.fi on kaikille avoin kirjastoverkkopalveluiden kokonaisuus. Kirjastot.fi on väylä kaikkiin kirjastopalveluihin ja sisältää mm. tiedonhakupalveluita, kirjastoalan ammattipalveluita sekä kirjallisuuden,  musiikin, lasten ja nuorten verkkopalveluita.

Toimituksen tavoittaa parhaiten sähköpostitse osoitteella toimitus@kirjastot.fi tai palautelomakeella. Myös Kirjastot.fi-ylläpitoon liittyvät tukipyynnöt kannattaa lähettää ensisijaisesti sähköpostitse. Kiireellisissä tapauksissa: puh. 09 310 85280 tai jätä viesti vastaajaan.

Käyntiosoite:
Helsingin kaupunginkirjaston Pasilan kirjasto, Kellosilta 9, 2. krs.

Postiosoite:
Kirjastot.fi-toimitus
Pasilan kirjasto, 4. krs
Helsingin kaupunginkirjasto
PL 4212
00099 Helsingin kaupunki

Yhteystiedot

Kirjastot.fi-toimitus Palveluiden käytön ja ylläpidon tuki toimitus@kirjastot.fi
09 310 85280
Matti Sarmela, päätoimittaja Kirjastot.fi-palvelukokonaisuus matti.sarmela@kirjastot.fi
0400 940 884
Tuomas Aitonurmi, informaatikko Kirjasammon toimittaja tuomas.aitonurmi@kirjastot.fi
040 547 1431
Nina Granlund, suunnittelija Kysy kirjastonhoitajalta, Makupalat nina.granlund@kirjastot.fi
050 328 7618
Mikko Helander, kuvaaja-editoija Kirjastokaista.fi mikko.helander@kirjastot.fi
040 529 6358
Samu Juvonen, suunnittelija Web-kehitys samu.juvonen@kirjastot.fi
040 169 6471
Katja Kyllönen, suunnittelija Kirjasampo.fi/Sivupiiri katja.kyllonen@kirjastot.fi
040 334 6409
Päivi Litmanen-Peitsala, viestinnän suunnittelija Viestintä ja markkinointi paivi.litmanen-peitsala@kirjastot.fi
040 334 9483
Anna-Maria (Mia) Malm, planerare Biblioteken.fi annamaria.malm@biblioteken.fi
040 764 8610
Mia Nikula, suunnittelija Kirjastot.fi-palveluiden käytön ohjaus, päivystys mia.nikula@kirjastot.fi
0503260176
Harri Oksanen, suunnittelija Käyttöliittymäsuunnittelu ja grafiikka harri.oksanen@kirjastot.fi
050 552 3042
Antti Salminen, suunnittelija Ohjelmistokehitys, DepOps antti.salminen@kirjastot.fi
040 591 7458
Panu Somerma, kuvaaja-editoija Kirjastokaista.fi panu.somerma@kirjastot.fi
040 756 8928
Riitta Taarasti, toimittaja Kirjastokaista.fi riitta.taarasti@kirjastot.fi
050 342 1198
Erkki Lounasvuori,
Valtakunnalliset kirjastoasiat
Helsingin kaupunginkirjasto
Yleisten kirjastojen keskuskirjasto
Hankerekisteri, WebKake
Yleisten kirjastojen neuvosto
erkki.lounasvuori@hel.fi
040 555 0692
Aino Ketonen,
Helsingin kaupunginkirjasto
Yleisten kirjastojen keskuskirjasto
Yleisten kirjastojen konsortio -hanke
Yleisten kirjastojen konsortio aino.ketonen@hel.fi,
040 184 2708
Heikki Marjomaa,
Helsingin kaupunginkirjasto
Pelit heikki.marjomaa@hel.fi
Aija Laine,
Turun kaupunginkirjasto
Yleisten kirjastojen digitointi, Digi ja Ekirjasto aija.laine@turku.fi,
040 168 2636
Kaisa Hypen,
Turun kaupunginkirjasto
Kirjasammon päätoimittaja kaisa.hypen@turku.fi
Tuomas Pelttari,
Suomen musiikkikirjastoyhdistys
Turun kaupunginkirjasto
Musiikkikirjastot musiikki@kirjastot.fi
Heikki Poroila,
Suomen musiikkikirjastoyhdistys
Musiikkikirjastot  
Heli Itkonen-Vesa,
Joensuun seutukirjasto
Kirjastoautotyöryhmä
Kirjastoautosivut heli.itkonen-vesa@joensuu.fi

Julkaisutiedot

Päätoimittaja: Matti Sarmela 
Julkaisija: Kirjastot.fi-toimitus / Helsingin kaupunginkirjasto – yleisten kirjastojen keskuskirjasto. Kirjastot.fi-palvelukonaisuus on opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama.
Toimitusneuvosto: Kirjastot.fi:n ohjausryhmä.
URN: NBN:fi-fe19981136
Rekisteriselosteet

Kirjastot.fi-verkkopalvelu (alunperin nimellä "Syke, Suomen yleisten kirjastojen etusivu") julkaistiin ensimmäisen kerran kesäkuussa 1995.

Tiedota Kirjastot.fi:ssä

Kirjastot.fi tavoittaa varsin kattavasti kirjastot ja kirjastopalveluista kiinnostuneet. Julkaisemme kirjastopalveluihin, erityisesti kirjastojen verkkopalveluihin, sekä kirjastoalan ammattiasioihin liittyviä uutisia ja tiedotteita. Tiedottamiselle on seuraavia vaihtoehtoja: 

Ammattikalenterin ilmoitukset, uutiset ja foorumien viestit julkaistaan Kirjastot.fi-sivuilla ja sen lisäksi ne lähetään sähköpostitse viestit tilanneille rekisteröityneille käyttäjille. Kaikki viestit, ilmoitukset ja tiedotteet on tilattavissa myös RSS-syötteenä.

Kirjastojen yhteystiedot: luovutamme kunnan-/kaupunginkirjastojen yhteystiedot excel-taulukkona harkinnan mukaan lähinnä pienkustantajille ja järjestöille julkaisutiedotteiden kirjastoille lähettämistä varten.

Kirjastoalan hallinnolliset, kaikille kunnan-/kaupunginkirjastoille tarkoitetut tiedotteet: ota yhteyttä toimitukseen.

Ota yhteyttäKirjastot.fi.fi-toimitus