AKE- ja VAKE-yhteystiedot

Valtakunnallinen kehittämistehtävä (VAKE) 

Helsingin kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Katri Vänttinen, katri.vanttinen@hel.fi 040 554 8861
Kehittämispäällikkö Matti Sarmela, matti.sarmela@hel.fi, 0400 940 884
Erityissuunnittelija Aija Laine, aija.laine@hel.fi, 040 650 3238
Viestinnänsuunnittelija Päivi Litmanen-Peitsala, paivi.litmanen-peitsala@hel.fi040 334 9483

Alueelliset kehittämistehtävät (AKE)

Joensuun kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Suvi Pirnes-Toivanen, suvi.pirnes-toivanen@joensuu.fi
AKE-informaatikko Tarja Rajala, tarja.rajala@joensuu.fi, 050 479 4426

Kuopion kaupunginkirjasto

Kirjastotoimenjohtaja Päivi Savinainen, paivi.savinainen@kuopio.fi044 718 2311
Informaatikko Ulla Ritvanen ulla.ritvanen@kuopio.fi 044 718 2342
Informaatikko Johanna Taskinen, johanna.taskinen@kuopio.fi 044 718 2040
AKE-asioiden yhteinen sähköposti koulutus.kirjasto@kuopio.fi
Informaatikko Maarit Ilmola maarit.ilmola@kuopio.fi 044 718 2341 (poissa 30.9.2022, sijainen ilmoitetaan)
Lähipalvelu- ja aluepäällikkö Heli Muhonen heli.muhonen@kuopio.fi 044 718 2353

Lahden kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Salla Palmi-Felin, salla.palmi-felin@lahti.fi, 050 559 4098
Kirjastopalvelukoordinaattori Hanna Pitkänen, hanna.pitkanen2@lahti.fi, 044 482 6071
Sisältökoordinaattori Hanna Huovinen, hanna.huovinen@lahti.fi (työvapaalla) sijainen Noora Oluikpe, noora.oluikpe@lahti.fi, 044 4826154
Mediakasvatuskoordinaattori Pasi Kangas pasi.kangas@lahti.fi 044 482 6153

Oulun kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Jouni Pääkkölä, jouni.paakkola@ouka.fi, 050 361 8109
Kirjastopalvelupäällikkö, alueellinen kehittämistehtävä, Heidi Karhu, heidi.karhu@ouka.fi, 044 703 7330
Vastaava informaatikko Elina Kauppila, elina.kauppila@ouka.fi, 050 361 8285
Informaatikko Ritva Nikola, ritva.nikola@ouka.fi, 044 703 7322
Kirjastonhoitaja Laura Liikavainio, laura.liikavainio@ouka.fi, puh. 040 575 3205
Informaatikko Riikka Sirviö, riikka.sirvio@ouka.fi, puh. 040 549 2341

Kirjastonhoitaja Hanna Jarva, hanna.jarva@ouka.fi, puh. 040 154 6580
AKE-asioiden yhteinen sähköposti: akeoulu@ouka.fi

Porvoon kaupunginkirjasto

Kirjastopalveluiden päällikkö Malin Hollmen, malin.hollmen@porvoo.fi
Vastaava informaatikko Jan Nyström, jan.nystrom@porvoo.fi040 596 0592
Informaatikko Elina Karioja, elina.karioja@porvoo.fi040 610 2218
Informaatikko Tiina Rajala, tiina.rajala@porvoo.fi040 539 6368

Rovaniemen kaupunginkirjasto

Kirjastonjohtaja Nina Sipola, nina.sipola@rovaniemi.fi, 040 5762604
Erikoiskirjastonhoitaja Leena Kinnunen, leena.kinnunen@rovaniemi.fi, 040 591 8923 (poissa 12.9.–11.12.2022), sijainen Sinikka Tuohino, sinikka.tuohino@rovaniemi.fi
Kirjastonhoitaja Esko Nousiainen, esko.nousiainen@rovaniemi.fi, 040 849 2737 (poissa 19.9.–31.12.2022), sijainen Riina Mattila, riina.m.mattila@rovaniemi.fi
Erikoiskirjastonhoitaja Sanna Haakana, sanna.haakana@rovaniemi.fi, 040 561 4639 (vain alueellinen LaNu-työ)

Tampereen kaupunginkirjasto 

Kirjastopalvelujohtaja Niina Salmenkangas, niina.salmenkangas@tampere.fi, 040 800 4404
Koordinaattori Jarkko Rikkilä, jarkko.rikkila@tampere.fi, 040 800 7828
Projektisuunnittelija Juliaana Grahn, juliaana.grahn@tampere.fi040 800 7821
Projektisuunnittelija Kalle Lehtinen (16.5.–16.11.2022), kalle.lehtinen@tampere.fi, 040 659 3021

Turun kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Rebekka Pilppula, rebekka.pilppula@turku.fi, 050 590 7691
Palvelupäällikkö Asko Autio (opintovapaalla), sijainen Laura Tyysteri, laura.tyysteri@turku.fi040 620 4718
AKE-asioiden yhteinen sähköposti AKE-kirjasto@turku.fi
Informaatikko Veera Knuuti, veera.knuuti@turku.fi, 044 907 3051

Informaatikko Anne Heino, anne.ma.heino@turku.fi (opintovapaalla), sijainen Maiju Harju, maiju.harju@turku.fi, 044 907 2932
Informaatikko Leena Pylkkö, leena.pylkko@turku.fi, (työvapaalla), sijainen Marjut Jussila, marjut.jussila@turku.fi, 040 350 0861
Projektikoordinaattori Selina Raunio, selina.raunio@turku.fi, 044 907 4340

Vaasan kaupunginkirjasto

Kulttuuri- ja kirjastotoimenjohtaja Sanna Bondas, sanna.bondas@vaasa.fi, 0401822702
Palvelupäällikkö Jimmy Pulli, jimmy.pulli@vaasa.fi040 191 6578
Palvelusuunnittelija Anneli Haapaharju, anneli.haapaharju@vaasa.fi040 149 5924