AKE- ja VAKE-yhteystiedot

Valtakunnallinen kehittämistehtävä (VAKE) 

Helsingin kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Katri Vänttinen, katri.vanttinen@hel.fi 040 554 8861
Kehittämispäällikkö Matti Sarmela, matti.sarmela@hel.fi, 0400 940 884
Erityissuunnittelija Aija Laine, aija.laine@hel.fi, 040 650 3238
Viestinnänsuunnittelija Päivi Litmanen-Peitsala, paivi.litmanen-peitsala@hel.fi040 334 9483
Planerare Annamaria Malm, annamaria.malm@hel.fi, 040 764 8610

Helmet-kirjastojen seudulliset koulutukset: pedagoginen informaatikko Katja Jokiniemi, katja.jokiniemi@hel.fi, 040 334 9656

Alueelliset kehittämistehtävät (AKE)

Joensuun kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Suvi Pirnes-Toivanen, suvi.pirnes-toivanen@joensuu.fi
AKE-informaatikko Tarja Rajala, tarja.rajala@joensuu.fi, 050 479 4426
Kirjastonhoitaja Hanna Hyttinen, hanna.hyttinen@joensuu.fi, 050 315 6592 (digiasiat)

Kuopion kaupunginkirjasto

Kirjastotoimenjohtaja Päivi Savinainen, paivi.savinainen@kuopio.fi044 718 2311
Informaatikko Ulla Ritvanen ulla.ritvanen@kuopio.fi 044 718 2342
Informaatikko Johanna Taskinen, johanna.taskinen@kuopio.fi 044 718 2040
AKE-asioiden yhteinen sähköposti koulutus.kirjasto@kuopio.fi
Informaatikko Maarit Ilmola maarit.ilmola@kuopio.fi 044 718 2341 (poissa 30.9.2022, sijainen ilmoitetaan)
Lähipalvelu- ja aluepäällikkö Heli Muhonen heli.muhonen@kuopio.fi 044 718 2353

Lahden kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Salla Palmi-Felin, salla.palmi-felin@lahti.fi, 050 559 4098
Kirjastopalvelukoordinaattori Hanna Pitkänen, hanna.pitkanen2@lahti.fi, 044 482 6071
Sisältökoordinaattori Hanna Huovinen, hanna.huovinen@lahti.fi (työvapaalla) sijainen Noora Oluikpe, noora.oluikpe@lahti.fi, 044 4826154
Mediakasvatuskoordinaattori Pasi Kangas pasi.kangas@lahti.fi 044 482 6153

Oulun kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Jouni Pääkkölä, jouni.paakkola@ouka.fi, 050 361 8109
Kirjastopalvelupäällikkö, alueellinen kehittämistehtävä, Heidi Karhu, heidi.karhu@ouka.fi, 044 703 7330
Vastaava informaatikko Elina Kauppila, elina.kauppila@ouka.fi, 050 361 8285
Informaatikko Ritva Nikola, ritva.nikola@ouka.fi, 044 703 7322
Kirjastonhoitaja Laura Liikavainio, laura.liikavainio@ouka.fi, puh. 040 575 3205
Informaatikko Riikka Sirviö, riikka.sirvio@ouka.fi, puh. 040 549 2341

Kirjastonhoitaja Hanna Jarva, hanna.jarva@ouka.fi, puh. 040 154 6580
AKE-asioiden yhteinen sähköposti: akeoulu@ouka.fi

Porvoon kaupunginkirjasto

Kirjastopalveluiden päällikkö Malin Hollmen, malin.hollmen@porvoo.fi
Vastaava informaatikko Jan Nyström, jan.nystrom@porvoo.fi040 596 0592
Informaatikko Elina Karioja, elina.karioja@porvoo.fi040 610 2218
Informaatikko Tiina Rajala, tiina.rajala@porvoo.fi040 539 6368

Rovaniemen kaupunginkirjasto

Kirjastonjohtaja Nina Sipola, nina.sipola@rovaniemi.fi, 040 5762604
Erikoiskirjastonhoitaja Leena Kinnunen, leena.kinnunen@rovaniemi.fi, 040 591 8923
Kirjastonhoitaja Esko Nousiainen, esko.nousiainen@rovaniemi.fi, 040 849 2737 (poissa 1.1.–28.2.2023), sijainen Emma Rask, emma.rask@rovaniemi.fi
Erikoiskirjastonhoitaja Sanna Haakana, sanna.haakana@rovaniemi.fi, 040 561 4639 (alueellinen LaNu-työ)

Tampereen kaupunginkirjasto 

Kirjastopalvelujohtaja Niina Salmenkangas, niina.salmenkangas@tampere.fi, 040 800 4404
Koordinaattori, sijainen Juliaana Grahn, juliaana.grahn@tampere.fi040 800 7828
Projektisuunnittelija, sijainen Mervi Hietanen, mervi.hietanen@tampere.fi, 040 800 7821
(voimassa 6.2.2023 alkaen)

Turun kaupunginkirjasto

Kirjastopalvelujohtaja Rebekka Pilppula, rebekka.pilppula@turku.fi, 050 590 7691
Palvelupäällikkö Asko Autio (opintovapaalla), sijainen Laura Tyysteri, laura.tyysteri@turku.fi040 620 4718
AKE-asioiden yhteinen sähköposti AKE-kirjasto@turku.fi
Informaatikko Veera Knuuti, veera.knuuti@turku.fi, 044 907 3051

Informaatikko Anne Heino, anne.ma.heino@turku.fi, 044 907 2932
Informaatikko Marjut Jussila, marjut.jussila@turku.fi, 040 350 0861

Vaasan kaupunginkirjasto

Vs. kulttuuri- ja kirjastotoimenjohtaja Anna Pakka, anna.pakka@vaasa.fi, 040 1824289, (Sanna Bondas, sanna.bondas@vaasa.fi, 0401822702)
Palvelupäällikkö Jimmy Pulli, jimmy.pulli@vaasa.fi040 191 6578
Palvelusuunnittelija Anneli Haapaharju, anneli.haapaharju@vaasa.fi040 149 5924
Vastaava palvelusuunnittelija Kai Lehtinen, kai.lehtinen@vaasa.fi, 040 1826 988