Yleisten kirjastojen neuvoston jäsenet

Yleisten kirjastojen neuvoston kokoonpano 2021

Kirjastoja edustavat neuvostossa kirjastotoimenjohtajat, tai heidän määräämänsä edustajat.

Neuvoston puheenjohtaja 2020-2021 on kirjastopalvelujohtaja Jouni Pääkkölä Oulun kaupunginkirjastosta. Neuvoston valmistelija ja varapuheenjohtaja on kirjastopalvelujohtaja Rebekka Pilppula Turun kaupunginkirjastosta. 

Helsingin edustaja: Kirjastotoimenjohtaja
Helsingin kaupunginkirjasto  Katri Vänttinen
Maakuntien kirjastojen edustajat:  
Hämeenlinnan kaupunginkirjasto  Inkeri Jurvanen
Joensuun kaupunginkirjasto  Suvi Pirnes-Toivanen
Jyväskylän kaupunginkirjasto  Seija Laitinen-Kuisma
Kajaanin kaupunginkirjasto  Ari Koistinen
Kokkolan kaupunginkirjasto  Susann Forsberg
Kouvolan kaupunginkirjasto  Selja Kunttu 
Kuopion kaupunginkirjasto  Päivi Savinainen
Lahden kaupunginkirjasto  Salla Palmi-Felin
Lappeenrannan kaupunginkirjasto  Päivi-Linnea Pötry
Mikkelin kaupunginkirjasto  vt. Pia Kontio
Oulun kaupunginkirjasto  Jouni Pääkkölä
Porin kaupunginkirjasto  Siina Vieri
Porvoon kaupunginkirjasto Malin Hollmén
Rovaniemen kaupunginkirjasto  Nina Sipola
Seinäjoen kaupunginkirjasto  Kirsti Länsikallio
Tampereen kaupunginkirjasto  Pirkko Lindberg
Turun kaupunginkirjasto  Rebekka Pilppula
Vaasan kaupunginkirjasto  Anna Pakka
Suurten kaupunkien (yli 150 000 asukasta) edustajat:  
Espoon kaupunginkirjasto Jaana Tyrni
Vantaan kaupunginkirjasto Mikko Vainio

Muut edustajat ja varaedustajat maakunnittain:

Alue Jäsen Varajäsen
Etelä-Karjala Kaisa Myllymäki
Rautjärvi
Jesse Lindström
Imatra
Etelä-Pohjanmaa Johanna Laakso
Kurikka
Taneli Kolppanen
Kauhava
Etelä-Savo Tarja Frilander
Pieksämäki
Marjut Vainio
Toenperä, Rantasalmi
Kainuu Taina Hyvönen
Kuhmo
Timo Kovanen
Sotkamo
Kanta-Häme Matti Karvinen
Janakkala
Kaisu Eldén
Jokioinen
Keski-Pohjanmaa Satu Kinnari
Toholampi
Maria Nikula
Kaustinen
Keski-Suomi Risto Heikkinen
Laukaa
Pirkko Oinonen
Kivijärvi
Kymenlaakso Katariina Kupiainen
Kotka
Evan Seppä
Pyhtää
Lappi Virpi Jakkula
Posio
Paula Löppönen
Muonio
Pirkanmaa Leena Toivonen
Valkeakoski
Sari Sillanpää
Sastamala
Pohjanmaa Linnéa Engblom
Maalahti
 
Pohjois-Karjala Liisa Mäenpää
Tohmajärvi
Pia Viitala
Ilomantsi
Pohjois-Pohjanmaa Ulla-Mari Kivi
Alavieska
Heikki Lahnaoja
Pyhäjoki
Pohjois-Savo Tuija Sirviö-Lappalainen
Iisalmi
Heidi Huhtilainen
Kiuruvesi
Päijät-Häme Katja Komonen
Hartola
Minna Sirnö
Orimattila
Satakunta Anni Tormas
Eura
Marjut Tiisala
Kankaanpää
Uusimaa Milla Kuronen
Hanko
Maarit Tuomisto
Siuntio
Varsinais-Suomi Laila Uusitalo
Aura
Jaakko Lind
Salo