Koulutukset ja tiedotteet

""

Sivulta löydät hankkeen tulevat koulutukset sekä ajankohtaiset tiedotteet. Päivitämme sivulle ajantasaisesti tietoa tulevista tilaisuuksista.

Lisätietoa koulutuksista löydät myös koulutuskalenterista. Olet lämpimästi tervetullut mukaan koulutuksiin, olitpa vasta tutustumassa aiheeseen tai jo pidemmällä sen hyödyntämisessä. Jos haluat kuulla lisää tai sinulla on kysyttävää, voit olla suoraan yhteydessä projektipäällikkö Anneli Haapaharjuun.

Koulutusten tallenteita löytyy myös Kirjastokaistalta. Kannattaa käydä tutustumassa jo järjestettyihin tilaisuuksiin ja palata sisältöihin silloin, kun se sinulle parhaiten sopii.

Avoimet vanhat ovet kirjastossa paljastavat hehkuvan digitaalisen maailman, jossa näkyy tekoälyn symboleja, datavirtoja ja futuristisia elementtejä lämpimissä syyssävyissä.

Webinaarit

 

Tekoäly kirjastoissa – ymmärryksestä käytännön osaamiseen webinaarisarja jatkuu 10.9. klo 10-11.30 aiheella kehotteet ja tekoälytyökalut käytännössä

Opit kirjoittamaan toimivia kehotteita ja hyödyntämään erilaisia tekoälytyökaluja tehokkaasti ja turvallisesti. Tutustumme eri työvälineisiin ja teemme käytännön harjoituksia, joiden avulla pääset kokeilemaan tekoälyn käyttöä oman työn tukena.

Sarja sopii sekä aloittelijoille että jo tekoälyä kokeilleille.

Seuraavat kerrat järjestetään:

14.10. klo 14.00-15.30 Vastuullisuus ja tekoälyn sääntely

Mitä tekoälyn käytössä tulee huomioida? Käymme läpi tietosuojaa, tekijänoikeuksia, EU:n tekoälysääntelyä sekä tekoälyn ympäristövaikutuksia ja vastuullisen käytön periaatteita.

10.11. klo 14.00 -15.30 Tekoäly kirjastotyön uudistajana

Inspiroidutaan esimerkeistä ja ideoidaan yhdessä, miten tekoälyä voidaan hyödyntää kirjastojen palveluissa, viestinnässä ja kehittämistyössä.

Webinaarisarjan edelliset osat ovat katsottavissa Kirjastokaistalta.

Ilmoittautuminen.

AI-kahvit

 

26.5. klo 9-10 Tekoälyn ympäristövaikutukset 

Tekoälyn ympäristövaikutukset liittyvät energiankulutukseen, infrastruktuuriin ja kestävään käyttöön. AI-kahveilla pohditaan, miten tekoälyä voidaan hyödyntää vastuullisesti ja huomioida sen vaikutukset ympäristöön.

Lisätiedot ja ilmoittautuminen.

 

1.6. klo 14-15 Tekoäly arjessa ja matkalla – miten se muuttaa tiedon löytämistä?

AI-kahveilla tarkastelemme, miten tekoäly muuttaa tiedon löytämistä ja verkkosisältöjä. Mitä tämä tarkoittaa kirjastojen arjessa ja miten sisältöjä kannattaa tuottaa AI-aikakaudella? Lisäksi kurkistamme siihen, miten tekoäly voi auttaa arjessa, esimerkiksi matkasuunnittelussa ja ideoinnissa.

Lisätiedot ja ilmoittautuminen.

Liboppi

Libopissa on tarjolla Tekoälyn perusteet -kurssi, joka kannattaa ehdottomasti suorittaa. Kurssi on avoinna 30.6. asti. Kurssiavaimen saat omalta AKE-koordinaattoriltasi.

Ystävällinen piirretty tekoälyhahmo kulkee aurinkoisella polulla luonnossa, ympärillään ideoihin, viestintään ja oppimiseen liittyviä symboleja.

 

Tulossa syksyllä

 

25.8. klo 9-10 Näin rakennat oman tekoälyagentin

Pinja Valkonen esittelee agenttien perusteet ja niiden käytön esimerkiksi viestinnän, tiedonhaun ja ideoinnin tukena. Tilaisuudessa käydään läpi myös agenttien toimintalogiikkaa, rakentamisen perusteita sekä sitä, missä ne tuovat lisäarvoa ja missä tarvitaan edelleen ihmisen harkintaa.

Lisätiedot ja ilmoittautuminen tulossa pian

 

3.9. klo 9-10 Tekoäly, työ ja hyvinvointi

Miten generatiivinen tekoäly vaikuttaa työn tekemiseen, kuormitukseen ja työhyvinvointiin? Tarkastelemme yhdessä tekoälyn roolia muuttuvassa työelämässä. Virpi Kalakoski johdattaa meidät pohtimaan, miten tekoälyn käyttöönotto vaikuttaa työn arkeen, työn sujuvuuteen ja jaksamiseen.

Lisätiedot ja ilmoittautuminen tulossa pian

Metsämaisema, jossa auringonvalo siivilöityy puiden läpi ja yhdistyy digitaalisiin verkostoihin, tiedonvälityksen symboleihin ja valoviivoihin, jotka kuvaavat viestintää ja tekoälyä.
 

Tiedotteet

Kysely on nyt suljettu. Kiitos kaikille vastanneille arvokkaista ajatuksista ja kokemuksista generatiivisen tekoälyn käytöstä kirjastotyössä. Kyselyn tuloksia hyödynnetään kirjastotyön ja toimintamallien kehittämisessä yhdessä koko kirjastokentän kanssa. 

Tuloksia kootaan ja analysoidaan parhaillaan, ja niistä tiedotetaan laajemmin kesän aikana.