Koulutus ja seminaarit

Piken verkostokahvit: Ratkaisuista verkostoihin!

Seurattavissa verkossa

PiKe-alueen verkostojen ensimmäiset yhteiset Verkostokahvit! Kokoonnumme perjantaina 31.1. klo 10.00 linjoille etäyhteyksin vaihtamaan ajatuksia kirjastoalan ajankohtaisista asioista. Tervetuloa mukaan kahvittelemaan, keskustelemaan ja oppimaan uutta yhdessä muiden kollegoiden kanssa. ☕️

Verkostokahveilla tutustumme yhdessä kehittämiskirjastomme kolmen alueellisen työryhmän toimintaan ja rakennamme suuntaa tälle upouudelle Verkostokahvien konseptillemme. Mukana on AKE-tiimin lisäksi digiosaamisen, esteettömyys- ja saavutettavuusosaamisen sekä lasten- ja nuortenkirjastotyön puheenjohtajat ja esittelyssä verkostojen kuumalinja vuodelle 2025. Osallistumalla pääset vaikuttamaan verkostojen kautta tehtävään AKE-toimintaan ja kuulemaan verkostojen ajankohtaiset kuulumiset.

Aikataulu ja ohjelma

Piken verkostokahvit: Ratkaisuista verkostoihin!
Pe 31.1.2025 klo 10-11
Etälähetys

Osallistu ilman ennakkoilmoittautumista osoitteessa akepike.fi.

Klo 10.00–10.15 Noin viikon kirjastouutiset / Akepike ja verkostot

Klo 10.15–10.30 PiKen verkostot esittäytyvät / Terhi Turkia, digiverkoston puheenjohtaja, Maria Rissanen, esaverkoston puheenjohtaja ja Marjo Mannila, lanuverkoston puheenjohtaja (Tampereen kaupunginkirjasto)

Klo 10.30–11.00 Yhteiset pulinat digi-, esa- ja lanuverkostojen kanssa

Tilaisuuden järjestää Tampereen kaupunginkirjasto. Tampereen kaupunginkirjastolla on alueellinen kehittämistehtävä Pirkanmaan ja Keski-Suomen alueella. Kuvat ja tunnelmat somessa, käytä tunnistetta: #akepike.

Lisätiedot

Koordinaattori Juliaana Grahn
juliaana.grahn(a)tampere.fi

Projektisuunnittelija Mervi Hietanen
mervi.hietanen(a)tampere.fi 

Projektisuunnittelija Kaisa Palomäki
kaisa.palomaki(a)tampere.fi

Kaupunki
Tampere
Sijainti
Teams
Alkaa
Päättyy
Organisaatio
Tampereen kaupunginkirjasto - alueellinen kehittämistehtävä
Yhteyshenkilö
Koordinaattori Juliaana Grahn
Puhelin
0408007828