Koulutus ja seminaarit

Kaikkien kirjasto: Turvallisempi tila — miksi ja miten alkuun?

Seurattavissa verkossa

Lahden AKEn etäkahveilla keskustellaan vuoden 2022 aikana yhdenvertaisuudesta kirjaston arjessa. Kuinka kirjastojen palveluja voitaisiin vielä paremmin kehittää kaikki asiakasryhmät huomioiden? Miten tuetaan yhdenvertaisuutta ja palvelujen saavutettavuutta myös niille ryhmille, jotka helposti jäävät marginaaliin?

13.4. klo 9–10.30 syvennymme turvallisemman tilan teemaan:

  • Mitä tarkoittaa turvallisempi tila?
  • Mitä vinkkejä kirjastot voisivat ottaa käyttöön, jotta kirjastoista (ja niiden työyhteisöistä) luotaisiin turvallisempia tiloja kaikille?
  • Miten ja keitä kuunnellen työ kannattaa aloittaa?

Etäkahveilla puhujana on Riikka Rajala, joka on käsitellyt aihetta vuonna 2021 julkaistussa opinnäytteessään “Turvallisemmassa tilassa: voiko turvallisempi tila lisätä osallisuutta”, jossa yhtenä case-esimerkkinä oli Oodi-kirjasto. Riikka tunnetaan myös Suomen kirjastoseuran järjestösihteerinä.

Tilaisuuteen varataan myös aikaa kysymyksiä ja keskusteluille, myös pienryhmissä. Varaathan mukaan mikilliset kuulokkeet ja osallistuthan tilassa, jossa keskustelu on mahdollista.

Kohderyhmä ja ilmoittautuminen

Etäkahveille ovat tervetulleita kaikki aiheesta kiinnostuneet kirjastolaiset. Teams-osallistumislinkin sisältävä kalenterikutsu on lähetetty kaikkien Lahden AKE-alueen kirjastojen yleisiin sähköpostiosoitteisiin, josta sen voi jakaa eteenpäin oman kirjaston henkilöstölle. 

Voit tilata kokouskutsun tällä lomakkeella (12.4. klo 14 mennessä).

Sijainti
Teams
Alkaa
Päättyy
Organisaatio
Lahden kaupunginkirjasto, alueellinen kehittämistehtävä
Yhteyshenkilö
Hanna Pitkänen
Puhelin
044 482 6071
Hinta
Maksuton
Materiaalit tilaisuuden jälkeen

Tilaisuutta ei tallenneta. Mahdollisesti avoimeen jakoon tuleva materiaali linkitetään koulutusilmoitukseen.

Koulutuksen tai seminaarin aihe