Koulutus ja seminaarit

PiKen mediasivistys: aikuiset tapahtumaviestinnän kohderyhmänä

Seurattavissa verkossa

Miten suunnitella aikuisten mediasivistykseen liittyvää tapahtumaa ja sen viestintää resurssitehokkaasti ja fiksusti aikatauluttaen? Miten löytää ja huomioida eri kohderyhmät ja muotoilla markkinointiviesti heitä kiinnostavaksi? Missä kanavissa viestiä ja miten hyödyntää sidosryhmiä?

Koulutus antaa eväitä tapahtumaviestinnän suunnitteluun. Keskitymme erityisesti aikuisten mediakasvatukseen ja digitaitoihin liittyvien tapahtumien suunnitteluun, mutta koulutus sopii ihan jokaiselle, joka kaipaa kertausta tai uutta näkökulmaa tehokkaaseen tapahtumaviestintään.

Koulutuksen yhteisen työskentelyn osiossa osallistujat pääsevät rakentamaan omaa tapahtumaviestintäsuunnitelmaa itsenäisesti. Jos haluat työstää suunnitelmaa yhdessä kollegan tai kollegoiden kanssa, osallistukaa etäkoulutukseen samasta sijainnista, jotta voitte työstää suunnitelmaa yhdessä.

Kouluttajana toimii Marjukka Kähönen Noon Kollektiivista. Hänellä on pitkä ja monipuolinen ura erilaisissa viestinnän tehtävissä mm. copywriterina, graafisena suunnittelijana, toimittajana ja viestintävastaavana. Marjukka toimii useiden yhteisöjen viestintäkumppanina, projektien luotsaajana ja kouluttajana.

Opiskelumateriaalit

Tilaisuuden tallenne ja materiaalit päivitetään Akepiken opiskelumateriaaleihin.

Aika, paikka ja ilmoittautuminen

PiKen mediasivistys: aikuiset tapahtumaviestinnän kohderyhmänä
To 5.6.2025
Klo 12.00–15.00
Etälähetys ja tallenne

Ilmoittaudu mukaan ohesta 28.5. mennessä.

Kaikille avoin tilaisuus on osa vuoden 2025 aikana toteutettavaa PiKen mediasivistysprojektia, jonka tavoitteena on antaa työkaluja ja tarjota uusia näkökulmia Pirkanmaan ja Keski-Suomen kirjastoissa tehtävään aikuisten medialukutaitotyöhön. Tilaisuus on ideoitu yhdessä projektin työryhmän kanssa.

Ohjelma

Klo 12.00-12.05 Tervehdys PiKen mediasivistysprojektiryhmältä
Klo 12.05-13.30 Ideasta toteutukseen: kohderyhmien tavoittaminen ja tehokas tapahtumaviestintä /Marjukka Kähönen
13.30-13.45 Tauko
13.45-14.45 Työskentelyä oman tapahtumaviestintäsuunnitelman parissa/ Marjukka Kähönen ohjaa
14.45-15.00 Keskustelua

Lisätiedot

Projektisuunnittelija Kaisa Palomäki
040 659 3021 / kaisa.palomaki(a)tampere.fi

Tilaisuuden järjestää Tampereen kaupunginkirjasto. Tampereen kaupunginkirjastolla on alueellinen kehittämistehtävä Pirkanmaan ja Keski-Suomen alueella. Kuvat ja tunnelmat somessa, käytä tunnistetta #akepike.

Kaupunki
Tampere
Sijainti
Etälähetys
Alkaa
Päättyy
Organisaatio
Tampereen kaupunginkirjasto - alueellinen kehittämistehtävä
Yhteyshenkilö
Kaisa Palomäki
Puhelin
040 659 3021
Hinta
maksuton