Litteratur och kännedom om innehållet

Höstträff med förlagen

Är du nyfiken på nya finlandssvenska böcker och trender? Välkommen med på en virtuell höstträff med förlagen Ellips, Schildts & Söderströms, Förlaget, SLS förlag och Libraria den fredagen den 27.11 kl.13–15. Under träffen presenterar förlagen sina nya böcker och vi får ta del av en paneldiskussion som kretsar kring smalare skönlitteratur.
Träffen arrangeras av den svenska samarbetsgruppen för bibliotekens utvecklingsuppdrag, Åke.

Anmäl dig här! 

Webbinarium: Celias tjänster för högskolor

Välkommen till ett webbinarium där vi presenterar Celias tjänster för högskolor och berättar hur tillgängliga böcker kan användas i studierna.

Vi går igenom vem som har rätt att använda Celias tjänster, hur utlåningen av tillgängliga läroböcker fungerar i praktiken, samt vad man kan göra om en kursbok saknas i utbudet.

Studerande, personal vid högskolebibliotek, studiehandledare och lärare är varmt välkomna att delta. Kom och lyssna, ställ frågor och delta i diskussionen!

Anmäl dig via Webropol-länken!

Nylands stora svenska utbildningsdag 2024

I oktober träffas vi på plats i Kyrkslätts Fyyri bibliotek, En hel dag med intressant program och möjlighet att träffa kolleger från Nyland och även resten av landet väntar. Utbildningsdagen ordnas av AKE-Borgå som en del av det regionala utvecklingsuppdraget i Nyland. Alla som jobbar vid ett allmänt bibliotek är välkomna att anmäla sig. Utbildningsdagens språk är svenska.

Morgonfika med temat bokmässor och medlemsresor

I oktober ordnas Morgonfika måndagen den 6.10 kl. 9–9.45 på Teams. Temat är bokmässor och medlemsresor. Hurdana förväntningar har du på årets bokmässor eller har du redan upplevt något jättebra program på de mässor som ordnats? Vi kollar också om det finns intresse för en medlemsresa, till exempel till Göteborgs bokmässa 2026. Som vanligt deltar FSBF:s styrelse och diskuterar tillsammans med er!

Nylands stora svenska utbildningsdag

Nylands stora svenska utbildningsdag ordnas i höst i Lippulaivabiblioteket i Esbo. Temat är mångfald och bemötande. En hel dag med intressant program och möjlighet att träffa kolleger från Nyland och även resten av landet i en inspirerande miljö väntar. Utbildningsdagen ordnas av AKE-Borgå som en del av det regionala utvecklingsuppdraget i Nyland.  Utbildningsdagens språk är svenska. Tervetuloa myös kielikylpyyn! 

På förmiddagen får vi tillsammans med Rita Paqvalen från Kultur för alla reflektera kring mångfald på biblioteket.