Kirjastot.fi:n koordinaatioryhmä

Kirjastot.fi:n koordinaatiotyöryhmä korvaa Kirjastot.fi:n ohjausryhmän, joka toimi vuoteen 2017 asti.

Kausi 2019

Helsingin kaupunginkirjasto, valtakunnallista kehittämistehtävää hoitava kirjasto 

Katri Vänttinen
Kirjastopalvelujen johtaja
Helsingin kaupunginkirjasto
PL 4100 00099 Helsingin kaupunginkirjasto
Puh.  +358 40 554 8861
Sähköposti katri.vanttinen
@hel.fi

Aluehallintovirasto (AVI) Regionförvaltningsverket (RFV):

Kirjastotoimen ylitarkastaja Mika Mustikkamäki
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto
Wolffintie 35
PL 200, 65101 Vaasa
Sähköposti: mika.mustikkamaki@avi.fi

Överinspektör för bildningsväsendet Susanne Ahlroth
Regionförvaltningsverket i Västra och Inre Finland
PB 110
00521 Helsingfors
Tfn 0295 018 762
E-post: susanne.ahlroth@avi.fi 

Yleiset kirjastot:

Verkkopalvelusuunnittelija Juha Hälinen
Jyväskylän kaupunginkirjasto - Keski-Suomen maakuntakirjasto
Vapaudenkatu 39–41
PL 50, 40101 Jyväskylä

Puh. +358 14 266 4095 
Sähköposti: juha.halinen@jkl.fi  

Projektipäällikkö Leena Kinnunen
Rovaniemen kaupunginkirjasto - Lapin kirjasto
Jorma Eton tie 6, 96100 Rovaniemi
Puh. +358 40 5918923
Sähköposti: leena.kinnunen@rovaniemi.fi 

Erikoiskirjastot:

Tietoasiantuntija Tiina Helamaa,
Väestöliitto
Kalevankatu 16, 00101 Helsinki
Puh.  09-2280 5126

Sähköposti: tiina.helamaa@vaestoliitto.fi

Kansalliskirjasto:

Tietojärjestelmäpäällikkö Lassi Lager
Kansalliskirjasto, Melinda-yksikkö
PL 26 (Kaikukatu 4)
00014 Helsingin yliopisto
Puh: +358-(0)50-4154879
Sähköposti: 
lassi.lager@helsinki.fi

Yliopistokirjastot:

Suunnittelija Kaisu Kesonen
Turun yliopiston kirjasto
20014 Turun yliopisto
Sähköposti: kaisu.kesonen@utu.fi

Ammattikorkeakoulukirjastot:

Kirjasto- ja tietopalvelupäällikkö Susanna Kinnari 
Diakonia-ammattikorkeakoulu
PL 12, 00511 Helsinki
040 554 4878
Sähköposti: susanna.kinnari@diak.fi

Finlands svenska biblioteksförening:

Chef för bibliotekstjänster i Borgå Malin Hollmén
Prästgatan 20, 06100 Borgå
sähköposti: malin.hollmen@porvoo.fi

Musiikki:

Musiikkikirjastonhoitaja Tuomas Pelttari
Suomen musiikkikirjastoyhdistys r.y. / Turun kaupunginkirjasto
Linnankatu 2, 20100 Turku
Puh. +358 40 7646526 
Sähköposti: pelttari@gmail.com 

Suomen kirjastoseura:

Varapuheenjohtaja Juha Manninen
Suomen kirjastoseura ry
Runeberginkatu 15 A 6 00100 Helsinki
Sähköposti: juha.manninen@turku.fi