Kirjaston on innostava paikka tehdä monipuolista ympäristötyötä korjauspajoista kirjavinkkauksiin. Miten järjestää houkuttelevia ja helposti saavutettavia ympäristötapahtumia? Jaetaan yhdessä villeimmätkin ideat!
Ryhmää vetävät Johanna Juvonen ja Tuula Rönkä Helsingin kaupunginkirjastosta
Ryhmä toteutuu, jos ilmoittautuneita on vähintään viisi.
Ryhmä kokoontuu viisi kertaa syksyn ja kevään aikana aikana. Ryhmän tapaamisajankohdat: ke 9.9. klo 13-15) (webinaari ja ryhmän aloitus), ke 7.10, to 12.11., ti 8.12., ke 20.1., to 11.2
Tapaamisten pituus noin 2–3 tuntia. Tapaamiset voivat olla etänä tai paikan päällä jonkun osallistujan kirjastossa ryhmän keskinäisen sopimuksen mukaan. AKE kustantaa matkakustannukset julkisilla (Uudellamaalla ja vain Uudenmaan yleisten kirjastojen työntekijöille)..
Vertaisryhmämentorointi on vertaisoppimisen muoto, jossa pääset keskustelemaan samankaltaista työtä tekevien kanssa itse päättämistänne asioista. AKE Porvoo ja Helmet kirjastojen seudullinen koulutusryhmä järjestävät taas syksyllä 2026 vertaisryhmämentorointia kirjastoammattilaisille neljän uuden ryhmän muodossa. Ryhmien teemat ovat ympäristötyö, esihenkilötyö, digiopastaminen ja vapaaehtoistyö kirjastossa.