Ilmoitukset ja kampanjat

Mielenilmaus 21.8. Liikkeelle lukutaidon puolesta!

AKE Porvoo ja Lahden AKE kutsuvat sinut ja kirjastosi mukaan mielenilmaukseen “Liikkeelle lukutaidon puolesta!” Eduskuntatalon portaille torstaina 21.8.2025 klo 10–11. Mielenilmaus on osa AKE Porvoon joka vuosi järjestämää kirjastofillarointia, jonka aloituspisteenä toimii siis tänä vuonna Eduskunnan kirjasto.

Mielenilmauksessa nostamme esille kirjastojen merkitystä lukutaidon tukijana sekä demokratian ja osallisuuden mahdollistajana.

Tiede- ja kulttuuriministeri Mari-Leena Talvitie on paikalla klo 10–10.15. Mielenilmauksessa pidetään puhe, ojennetaan kannanotto ministerille ja osoitetaan hiljaisesti mieltä lukemalla yhdessä 15 minuutin ajan. Voit tulla paikalle mielenilmaukseen, vaikka et kirjastofillarointiin osallistuisikaan.

Ota mukaan painettu kirja ja sopiva iskulause kylttiin kirjoitettuna!

Kaupunki
Helsinki
Sijainti
Eduskuntatalon portaat, Mannerheimintie 30
Alkaa
Päättyy
Organisaatio
Porvoon kaupunginkirjasto/AKE
Yhteyshenkilö
Elina Karioja
Puhelin
040 610 2218
Hinta
maksuton