Lukutaidon, ei pelkän lukemisen, tärkeys on noussut keskusteluun viime kuukausina. Kirjastot.fi, Monikielinen kirjasto, SJKErte ja Porvoon AKE päivystivät Educa-messujen osastolla tammikuun lopussa. Jos päivystäjiä olisi ollut enemmän, olisimme ehtineet keskustella vielä useamman opettajan kanssa. Nyt osastolla oltiin vuorovaikutuksessa 1100 kävijän kanssa. Yleisin puheenaihe oli lukutaidon kohentamisen apu.
Vinkkaa Kirjastot.fi:lle S2- ja selkokielimateriaaleja!
Educaa varten teimme lyhkäisesti sivun Kirjastot.fi/S2-vinkit. Ennen kuin suuresti markkinoimme sitä ja nostamme näkyviin sivuilla sekä somessa, haluamme rikastaa sen sisältöä. Tulossa on esimerkiksi videoupokkeita Kirjastokaistalta, mutta haluaisimme koota yhteen kirjastojen hyviä sisältöjä sekä vinkkilistoina että esimerkiksi koulutusvideoina. Kiinnostusta tuolle on, sillä yksi postaus äidinkielenopettajien ryhmässä levitti tietoa jälleenjakoina Facebookissa vilkkaasti.
Mikäli kirjastollasi tai tiedossasi on hyviä materiaaleja, laita minulle sähköpostissa tietoa. Lukutaidon edistäminen on työtä lasten ja aikuisten parissa, joten vinkeiksi toivon myös aikuistyöhön sopivia aineistoja. Autetaan itseämme ja kouluttajia sekä vapaaehtoistyöntekijöitä yhdessä!