Ilmoitukset ja kampanjat

Osaamisen poluille -julkaisu kaikkien käyttöön

Osaamisen poluille -julkaisu on tehty neljän AKE-alueen yhteistyönä. Mukana ovat olleet Joensuun, Kuopion, Rovaniemen ja Vaasan AKEt. Halusimme julkaisua tehdessämme pysyä yksittäisen kirjastolaisen arjessa, pienissä kirjastoissa. Teksti on tehty siis juuri sinulle, kirjastossa työskentelevä, ja se on suunnattu ensisijaisesti edellä mainittujen alueiden erityispiirteisiin, mutta olemme iloisia, jos siitä on hyötyä muillekin Suomen kirjastoille.

Ajatuksena on kääntää katse osaamiseen kirjastoissa, ymmärtää oppimista sekä arvostaa ja kehittää ammattitaitoa. Mukana on jonkin verran asiaa myös johtajille, koska myös osaamisen johtaminen on hyvin tärkeä osa sitä, että kirjastot täyttävät lain tehtävät ja kehittyvät meitä ympäröivän maailman tahdissa. Olemme käyttäneet lähteinä monenlaista kirjallisuutta,tutkimuksia ja verkkojulkaisuja, mutta suuri osa julkaisun sisällöstä on vuosien myötä kertynyttä näkemystä ja tietoa sekä työkavereilta ja koulutuksista. Puhekupliin olemme koonneet keskusteluista poimittuja ajatuksia.
 
Yhdessä muiden kirjastolaisten kanssa voimme suunnistaa kohti tulevaisuutta ja pitää kirjastot kiinni ajassa tarttumalla maailmassa oleviin asioihin ja ilmiöihin, olipa kyseessä sitten valeuutiset, digitaidot tai yksinäisyys. Kirjastot oppivat ja kehittyvät samaan tahtiin kuin ympäröivä maailma.


Julkaisu avaa osaamisalueita, joita kirjastolainen kohtaa matkallaan. Julkaisun oheen toteutetaan pian myös näkökulma- ja menetelmäkortit, joissa on muistilistoja ja huomioitavia asioita arjen avuksi. Kortteja voi käyttää ajattelun apuna yksin ja yhdessä, kun suunnistetaan kirjastojen alati muuttuvassa arjessa. Kortit ohjaavat niin kehityskeskustelua, rekrytointia kuin viestintääkin. Niistä löydät muistilistoja ja uusia lähestymistapoja osaamiseen.


Ota kartta mukaan arkeesi, kehityskeskusteluun, työvuorosuunnitteluun ja työnkuvasi tarkasteluun. Löydätkö alueita, joissa olet kuin kotonasi ja toisia, joihin et uskalla suunnistaa? Minkä asioiden osaaminen auttaisi ottamaan uusia alueita haltuun? Keskustele kartasta esihenkilön ja työkavereiden kanssa. Mikä teidän kirjastossa jää katveeseen ja missä olette kuin kala vedessä?


Toivomme, että julkaisu auttaa suunnistamaan tavallisen kirjastoarjen keskellä ihan jokaisena päivänä. Se myös kannustaa arvostamaan sitä osaamista, jota kirjastoissa on jo valtavasti.  

Hyvää matkaa toivottavat
Anneli, Hanna, Kristiina, Tarja ja Ulla  

 

Organisaatio
Joensuun, Kuopion, Rovaniemen ja Vaasan AKEt