Voiko suomen laki kirjasta (osa 1) kopioda kopiokoneella muutamia sivuja vai onko tämä kiellettyä kuten lainauskin?

Kysytty
12.02.2001

Voiko suomen laki kirjasta (osa 1) kopioda kopiokoneella muutamia sivuja vai onko tämä kiellettyä kuten lainauskin?

Vastaus

Vastattu
12.02.2001
Viimeksi päivitetty
18.02.2015

Voi kopioida. Asiaa säätelee tekijänoikeuslaki, jonka 12§ 1 momentti kuuluu seuraavasti: Julkistetusta teoksesta saa jokainen valmistaa muutaman kappaleen yksityistä käyttöään varten. Siten valmistettua kappaletta ei ole lupa käyttää muuhun tarkoitukseen.

1 ääntä
Oliko vastauksesta sinulle hyötyä?
 
Haluatko jättää uuden kysymyksen? Lähetä kysymyksesi täältä.

Kommentoi vastausta

Ei muotoiluja

  • Sallitut HTML-tagit: <i> <b> <s>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.
  • Verkko- ja sähköpostiosoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.

Mikä on tuttu lemmikkieläin, joka syö hiiriä?