Lainasin musiikki-cd levyjä kirjastosta. Saako levyjä kopioida omaan käyttöön tietokoneelle tai levylle? Koskeeko vastaus kaikkia kirjastoja, käytän itse Turun…

Kysytty
3.11.2017

Hei, lainasin musiikki-cd levyjä kirjastosta. Saako levyjä kopioida omaan käyttöön tietokoneelle tai levylle? Koskeeko vastaus kaikkia kirjastoja, käytän itse Turun ja Raision kirjastoja.

Vastaus

Vastattu
3.11.2017
Päivitetty
3.11.2017

Kirjastosta lainattuja levyjä saa vapaasti kopioida yksityiseen käyttöön (tekijänoikeuslain § 12). Oikeus on yleinen, eikä se riipu siitä, mistä kopioitavan levyn on saanut, kunhan se on laillisesti valmistettu. Saman pykälän nojalla voi kopioida itselleen ystävän, naapurin tai ventovieraan lainaaman levyn.

§12:n nojalla valmistettua kopiota ei saa käyttää yksityisen käytön ulkopuolella.

Heikki Poroila 3.11.2017

1 ääntä
Oliko vastauksesta sinulle hyötyä?
 
Haluatko jättää uuden kysymyksen? Lähetä se kysymyslomakkeen kautta.

Kommentoi vastausta

Ei muotoiluja

  • Sallitut HTML-tagit: <i> <b> <s>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.
  • Verkko- ja sähköpostiosoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.