Etsin sopivaa kirjaa 15-vuotiaalle tytölle, joka ei tähän saakka ole juurikaan lukenut kirjoja.

Kysytty

Etsin sopivaa kirjaa 15-vuotiaalle tytölle, joka ei tähän saakka ole juurikaan lukenut kirjoja. Hän on nyt ysiluokalla ryhtynyt panostamaan enemmän kouluun, ja kaunokirjallisuuden lukeminen voisi tukea siinä. Hän on liikunnallinen, ja harrasti aiemmin cheerleadingiä. Hän asuu pienellä paikkakunnalla maaseudulla. Kirjan tulisi siis olla sellainen, joka alusta saakka imee mukaansa, on helppolukuinen ja koskettaa tuon ikäisten tyttöjen elämässä olevia asioita.

Vastaus

Vastattu

Kenties Hannah Gracen urheiluromanttiset kirjat olisivat ajankohtaisia? Linkki Helmet hakuun

Jos jännitys on kirjassa pääasia, voisi kokeilla Suzanne Collinsin Nälkäpeli kirjoja. Linkki Helmet hakuun.

Somesta löytyy helposti vertaistukea sekä suomeksi, että englanniksi. Kannattaa ehdottaa tutustumista BookTokiin. Esim. Linkki Suomalaisen kirjakaupan BookTok suosituksiin suomeksi. Mukana mm. Travis Baldreen Legendoja ja latteja, kertomus toisesta todellisuudesta.

Kannattaa myös silmätä Kirjasammon Sivupiirin nuortenkirjallisuuden kirjahyllyjä. Linkki sivustolle. Vaikka kirjat ovat hieman vanhempia, voi niistä löytää mielilukemista.

Parhaat suositukset saa varmaan kavereilta, mutta kirjastotädeiltä ja -sediltäkin voi kysyä.

 

 

1 ääntä
Oliko vastauksesta sinulle hyötyä?
 
Haluatko jättää uuden kysymyksen? Lähetä se kysymyslomakkeen kautta.

Kommentit

Olen aina lukenut lapselle paljon ääneen, kunnes manga vei voiton ja lapsi halusi mieluiten lukea itse. Luen silti usein otteita kirjasta, jota olen itse lukemassa. Kaksi niinhyvää kirjaa jotka lapsi (tyttö, 15v) on halunnut kokonaan kuulla ovat olleet;
Saku Tuomisen Ettekö te tiedä kuka minä olen (kiinnostavia hyvin lyhyesti kuvattuja kohtaamisia oikeasta elämästä) ja
Dodie Smithin Linnanneidon lokikirja (siinä asutaan maalla ja köyhästi ja kirja sisältää paljon pohdintaa omista ja läheisten motiiveista ja arvoista. Ja rakastumista ja väärinymmärrystä. Ja ajankuva tuo oman lisänsä.)

En suosittelisi Hannah Gracen kirjoja 15-vuotiaalle! Tässäpä alla kirjan esittelyteksti jossa lukee "Kirjaa ei suositella alaikäisille"

Tihkuvan kuumassa Tiktok-sensaatiossa kipinät lentelevät, kun taitoluistelija ja jääkiekkoilija jakavat jään.

Taitoluistelija Anastasia on tehnyt koko ikänsä töitä päästäkseen maajoukkueeseen. Kaikki näyttää lupaavalta, kun hän saa stipendin Kalifornian yliopistoon Maple Hillsissä ja lunastaa paikan taitoluistelujoukkueessa.

Anastasia ei anna minkään häiritä tavoitteitaan: miessuhteet hoituvat ilman rakastumista ja parisuhdetta.

Mutta mitä tapahtuu, kun jääkiekkoilijoiden ja taitoluistelijoiden onkin yllättäen ryhdyttävä treenaamaan samalla jäällä?

Urheiluromantiikan ilmiöksi nostaneen Hannah Gracen koukuttavan hittisarjan toinen osa Wildfire tulossa suomeksi keväällä 2025!

Kirja ei sovi alaikäisille.

Kommentoi vastausta

Ei muotoiluja

  • Sallitut HTML-tagit: <i> <b> <s>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.
  • Verkko- ja sähköpostiosoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.