1972 valmistui neuvostoliittolainen elokuva nimeltään: Voi tuota Nastjaa. Päähenkilö oli tyttö nimeltään Ira Volkova. Löytyykö hänestä mitään tietoa, onko hän esimerkiksi jatkanut näyttelemistä?
Vastaus
Irina Volkova valittiin 250 ehdokkaan joukosta elokuvan päärooliin. Hän oli tuolloin 10-vuotias. Elokuvan menestys teki hänestä tunnetun.
Volkova esiintyi ainoastaan enää vain yhdessä elokuvassa, Ni slova o futbole (1974), jossa hän korvasi viime hetkessä pääroolin alkuperäisen esittäjän. Hän ei ollut kiinnostunut näyttelijänurasta, ja hänen vanhempansa olivat samaa mieltä, varsinkin kun kuulivat tähtinäyttelijältä, miten epävarmaa näyttelijän työ olisi. Volkova valmistui yliopistosta, meni naimisiin, sai pojan ja työskenteli vuodesta 1993 lähtien kunnanarkkitehdin toimistossa.
Lähteet:
Irina Volkova - Wikipedia, the free encyclopedia
Кем стала актриса Ира Волкова из к/ф «Ох, уж эта Настя!» - Экспресс газета
Kommentoi vastausta