YLE esitti mielenkiintoisen minisarjan Lyijykynätehtaan tyttö. Ohjelma kertoo Ottilia von Faberin elämästä. Löytyykö hänestä suomenkielistä elämänkertaa tai muita tekstejä? Myös hänen Faber-Castell sukuunsa ja sen yritystoimintaan liittyvä kirjallisuus kiinnostaa. Kiitos hyvästä palvelusta.
Vastaus
Valitettavasti ei ainakaan vielä.
Asta Scheib on kirjoittanut teoksen Eine Zierde In Ihrem Hause: Die Geschichte Der Ottilie Von Faber Castell, johon varmaan TV-sarjakin perustuu. Sitä ei ole vielä suomennettu.
Suvusta ja Ottiliasta on myös verkkosivuja, mutta nekin saksaksi tai englanniksi. https://www.faber-castell.com/corporate/history/familiy/ottilie-alexander
Kommentit
Mainittu romaani on suomalaisissa kirjastoissa edelleenkin vain saksankielisenä. Ei löytynyt Ruotsin kirjastoistakaan.
https://www.finna.fi/Record/kyyti.961856?sid=3085951326
Sarja oli Yle Areenassa vain muutaman viikon.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2021/01/05/lyijykynilla-miljonaariksi-vau…
Kommentoi vastausta