Hei
Sain oheisen tekstinpätkän Aleksis Kiveltä aikoinaan, kun se oli kääritty karkin ympärille hääjuhlassa. Olen yrittänyt selvittää, mistä lainaus on. Voisitko auttaa? Muistelen, että olisin vuosia sitten päätynyt siihen, että se olisi Seitsemän veljeksen loppupuolelta, mutta tämä on vain muistikuva. Nyt tarvitsisin täsmällistä lähdettä erääseen omaan tekstiini, jossa aion Kiveä siteerata.
Tekstinpätkä on mielestäni todella koskettava ja ollut vuosia kiinnitettynä nastalla kesämökkimme kuistille.
Oi ihmislapsi, miksipä sait tämän onnen? Ensiksi sait tämän ihanan maailman, jossa vaihdellen käyvät kukoistava kesä ja talven valkea, raitis lumi, kultasäteilevä päivä ja yöseen hämärä uneksuva, rauhaa täys, ja kaikki tämä tän voimallisesti kaartelevan taivaan alla; tämä sulle ensiksi annettin, tässä nyt asut ja rakentelet, vartoessas luvattua maata, joka kerran sua lähestyy kuin seppelöity morsian.
Aleksis Kivi
Vastaus
Kyseinen lainaus löytyy Aleksis Kiven näytelmästä Yö ja päivä. Näytelmän loppupuolella on Liisa-nimisen hahmon repliikki, joka alkaa sanoilla ”Oi kaunoinen vuori, pyhien kaupunkia kuvaellen!”. Paria virkettä myöhemmin Liisan repliikissä tulee tuo kyseinen lainaus.
Näytelmä löytyy useista Aleksis Kiven näytelmiä ja muita tekstejä kokoavista teoksista.
Kommentoi vastausta