Muistan lukeneeni tai kuulleeni Helsingin Laaksossa/keskuspuistossa sijainneista mökeistä/huviloista. Selkeitä kohtia mökeille on vielä havaittavissa mm…

Kysytty

Hei,
Muistan lukeneeni tai kuulleeni Helsingin Laaksossa/keskuspuistossa sijainneista mökeistä/huviloista. Selkeitä kohtia mökeille on vielä havaittavissa mm. istutusten ja kivijalkojen perusteella. Milloin nämä mökit ovat olleet käytössä ja mistä voisin saada asiasta lisää tietoa? Kiitos.

Vastaus

Vastattu
Päivitetty

Laakson asuijamistoa 1900-luvun alkupuolella luonnehditaan useammassa lähteessä huvila-alueeksi:"Laakso luettiin vielä vuoden 1924 henkikirjoissa kaupungin ulkopuolisiin alueisiin, josta Helsingin kaupunki oli lunastanut maita. Laakson huvila-alue oli jaettu asuntopalstoihin. Sen takana alkoivat Grejuksen eli Reijolan tilan maat - yksi sen ulkopalsta sijaitsi nykyisen Reijolankadun paikkeilla. Laakson sairaala valmistui 1929 keuhkotautisten hoitolaitokseksi. Sitä ei rakennettu hetkeäkään liian aikaisin, sillä tuberkuloosi oli tuohon aikaan tappava kansansairaus."

Rakennukset toki näyttävät huomattavasti vaatimattomammilta kuin Meilahden huvila-alueella.
 

Turuntie (= Mannerheimintie 69, 71). Huviloita Lääkärinkadun kulmassa. Helsingin kaupunginmuseo. Grünberg, Constantin 1938.
Turuntie (= Mannerheimintie 69, 71). Huviloita Lääkärinkadun kulmassa. Helsingin kaupunginmuseo, Grünberg, Constantin, 1938.
Turuntie, Huvila " 5 pennin " tullin luota, Mannerheimintie 61 - 69. Helsingin kaupunginmuseo, Grünberg, Constantin, 1938.
Turuntie, Huvila " 5 pennin " tullin luota, Mannerheimintie 61 - 69. Helsingin kaupunginmuseo, Grünberg, Constantin, 1938.


Toisaalta Helsingin kaupunginmuseon valokuvan kuvatekstin perusteella voisi olettaa, että rakennuksia on jossain kohtaa otettu normaaliin asumiskäyttöön - tai ainakin kuvan kanala:
 

Läntinen Viertotie, Huvila-alue Laakso, Mannerheimintie 51-63:n välillä (entinen kanala, josta asuntopulan aikana oli tehty asunto). Helsingin kaupunginmuseo, Timiriasew, Ivan, 1924(?).
Läntinen Viertotie, Huvila-alue Laakso, Mannerheimintie 51-63:n välillä (entinen kanala, josta asuntopulan aikana oli tehty asunto). Helsingin kaupunginmuseo, Timiriasew, Ivan, 1924(?).


Alueen rakennuskanta - ja sen pienimuotoisuus - käy hyvin selville helsinkiennen.fi-sivuston kartoista. Lisätietoja aiheesta on varmasti saatavissa Helsingin kaupunginmuseosta: https://www.helsinginkaupunginmuseo.fi/yhteystiedot/


HS 11.8.1995. Helsingin korttelit kertovat osa 51 Pelätty Laakson sairaala. (maksumuuri)

0 ääntä
Oliko vastauksesta sinulle hyötyä?
 
Haluatko jättää uuden kysymyksen? Lähetä se kysymyslomakkeen kautta.

Kommentoi vastausta

Ei muotoiluja

  • Sallitut HTML-tagit: <i> <b> <s>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.
  • Verkko- ja sähköpostiosoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.