Löytyisikö tietoa 70-luvulla lukemastani nuortenkirjasta, joka kertoi kansainvälisestä työleiristä, muistaakseni Lapissa?
Vastaus
Lastenkirjainstituutin Onnet-tietokannasta löytyi asiasanalla työleirit Eila Pennasen nuortenromaani Tunnussana ystävyys (1956).
Kirjaa kuvaillaan näin: "Yhteiskunnallisesti valveutunut 16-vuotias Iira matkaa kansainväliselle työleirille Lappiin tarkoituksenaan sekä parantaa kielitaitoaan että auttaa Lapin vähäosaisia. Nuorten väliset kulttuurierot aiheuttavat välillä ristiriitoja, ja myös pienen lestadiolaiskylän asukkaat vieroksuvat ulkomaalaisia, varsinkin mustaa poikaa. Leirillä pohditaan sodan syitä, vihaa, rauhanaatetta ja aseettomuutta: onko asepalvelus välttämätön? Juuri sodasta selviytyneille suomalaisille kysymys on hämmentävä. Hämmennystä aiheuttavat Iiralle myös vanhempiensa ristiriidat. Isä ja äiti ovat eronneet kun Iira on ollut pieni, ja koko ikänsä Iira on luullut että isä on kuollut. Elämä yksinhoitajaäidin kanssa on ollut köyhää ja sulkeutunutta. Leirillä Iira ihastuu häntä vanhempaan Davyyn mutta pettyy, kun paljastuu että Davy onkin jo naimisissa. Raskas työ, äkillinen metsäpalo ja siitä selviytyminen sekä kirjeenvaihto vanhempien kanssa selkiyttävät Iiran ajatuksia."
Olisikohan tämä etsimäsi kirja?
https://lastenkirjainstituutti.fi/kirjasto/onnet-tietokanta
Tunnussana ystävyys Kirjasammossa
Kommentoi vastausta