Kuinka paljon rahaa saavat ulkomaiset tuotantoyhtiöt, kun kirjastosta lainaa heidän elokuvistaan DVD:n tai blurayn?

Kysytty

Kuinka paljon rahaa saavat ulkomaiset tuotantoyhtiöt, kun kirjastosta lainaa heidän elokuvistaan DVD:n tai blurayn? Haluaisin, että mahdollisimman vähän rahaa virtaa Yhdysvaltoihin valintojeni vuoksi, mutta joskus olisi kivaa lainata amerikkalaisia elokuvia.

Vastaus

Vastattu
Päivitetty

Kirjaston kokoelmaan kuuluvista dvd- ja blu ray -levyistä ei makseta tekijöille lainauskertoihin perustuvaa korvausta, vaan kertaluonteinen maksu, jolla kirjasto saa oikeuden lainata levyä asiakkaille. Maksu sisältyy kuvatallennetoimittajien kirjastolle tarjoamien levyjen hintaan eikä levyille kertyvä lainausten määrä enää vaikuta siihen. Kirjasto ei voi ottaa kokoelmaansa yksityisille kuluttajille myytäviä levyjä, sillä niillä ei ole lainausoikeutta.

Korvaussumman jakautumisesta tuotanto- ja levitysketjun eri osapuolille en valitettavasti löytänyt tietoa.

Kirjoista, äänikirjoista, nuoteista ja äänitteistä maksetaan sen sijaan lainauskorvausta lainausmäärien perusteella (ks. https://www.lainauskorvaus.fi/).

Eri aineistolajien tekijöiden oikeus korvaukseen perustuu tekijänoikeuslakiin (https://finlex.fi/fi/lainsaadanto/1961/404).

1 ääntä
Oliko vastauksesta sinulle hyötyä?
 
Haluatko jättää uuden kysymyksen? Lähetä se kysymyslomakkeen kautta.

Kommentoi vastausta

Ei muotoiluja

  • Sallitut HTML-tagit: <i> <b> <s>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.
  • Verkko- ja sähköpostiosoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.