Mitkä kirjat voisivat olla ns. "uplifting"?
Minulle suositeltiin erilaisia kirjoja kuin mitä nyt luen iltaisin - nykyiset kirjat kun tulevat uniin ja murehdin muutenkin liikaa.
Millä asiasanoilla haen Helmetistä?
Vastaus
Kenties hieman kevyemmät kirjat voisi olla ratkaisu pulmaan. Helmet haku sanalla viihdekirjallisuus löytää viihdyttäviä, usein romanttisia kirjoja. Esim. Eevi Iisakkila: Majatalo omenapuiden katveessa, Enni Mustonen: Kasvattitytär ja Carola Matthews: Suklaaseuran naiset. Linkki hakutulokseen.
Jos pitää jännittävistä kirjoista, voisi hakea sanalla pehmodekkarit. Esim. Paula Hotti: Murha Edinburghissa, C.L. Miller: Antiikinmetsästäjän murhaopas ja L.T. Schearer: Kissa joka pyydysti tappajan. Linkki hakutulokseen.
Kirjakaupoissa on hakusanana Cosy crime. Esim. Alexander McCall Smith: Kauniista ja kaukaisesta maasta, Christoffer Holst: Suviunelmia ja verenpunaa sekä Lynn Messina: Murha paremmissa piireissä. Linkki suomalainen kirjakauppa.
Kirjasampo sivusto tarjoaa listan kaikenlaisista Hyvän mielen kirjoista. Esim. Miika Nousiainen: Vadelmavenepakolainen, Emma Hooper: Etta, Otto, Russell ja James sekä Marsha Mehran: Lumoavien mausteiden kahvila. Linkki Kirjasampo.
Kommentoi vastausta