Moi, meillä on kotona kolmevuotias lukutoukka joka on viime aikoina ollut äärimmäisen kiinnostunut kartoista. Sporapysäkkien reittikartat, kauppakeskusten kartat, retkeilyreittien kartat. Mutta erityisessä suosiossa on ollut Lars Mæhlen Hirmuliskojengi-sarjan kartat, jotka käydään aina läpi yksityiskohtaisesti ennen tarinaan siirtymistä.
Osaatteko suositella jotakin tähän ikäryhmään sopivia kirjoja joissa olisi kivoja karttoja? Varsinaiset karttakirjat ja atlakset ovat vielä liian abstrakteja ja ison mittakaavan juttuja, parhaiten toimii hahmojen arkielämän mittakaavassa olevat kartat. Etsin sekä kirjoja joiden pääasiallinen sisältö on kartat että tarinoita ja seikkailuita joissa on karttoja.
Kiitos!
Vastaus
Leigh Hodgkinsonin Martta on kartalla -kuvakirjassa Martta piirtää karttoja kotikaupungistaan, kotikadustaan, kotitalostaan ja huoneestaan. Deborah Marceron Roosa ja jännittävät seikkailukartat puolestaan sisältää Roosan itselleen piirtämiä karttoja, joiden perusteella hän lähtee löytöretkelle.
Rachel Pierceyn Vanha tammi ja syntymäpäiväkutsut -kirjan suurissa, yksityiskohtaisissa kuvissa on paljon etsittäviä yksityiskohtia, mutta osa niistä on myös karttamaisia. Timo Mänttärin Hyvää päivää, Helsinki! -kirjassa esitellään pääkaupunkia, ja sen sisäkansissa on karttapiirros Helsingistä. Myös Anne Muhosen Helsingin ainoa poro -kirjassa on kaupungin karttoja.
Joissakin A.A. Milnen Nalle Puh -kirjojen painoksissa on Puolen hehtaarin metsän kartta.
Kommentoi vastausta