Saako muoviroskat kipata muoviroskalaatikkoon omasta roskisastiasta suoraan, vai pitääkö ne olla tiiviisti muovipussissa? Tätä olen yrittänyt selvittää pitkään…

Kysytty
3.5.2020

Saako muoviroskat kipata muoviroskalaatikkoon omasta roskisastiasta suoraan, vai pitääkö ne olla tiiviisti muovipussissa?
Tätä olen yrittänyt selvittää pitkään asiantuntijoilta, mutta kukaan ei vastaa...

Vastaus

Vastattu
4.5.2020

Pakkausmuovijätettä ei tarvitse kierrätyssääntöjen mukaan litistää. Toki on taloudellista pakata jätteet mahdollisimman tiiviisti, mutta tätä ei kierrätyksessä edellytetä. Tärkeämpää on huuhdella muovipakkaukset hyvin, jotta muovi säilyy käyttökelpoisena eikä homehdu. 

Esimerkiksi keräyskartonki suositellaan pakkaamaan kierrätystä varten tiiviisti, jotta se vie vähemmän tilaa kierrätysastiassa. Sama käytäntö on järkevä myös muovin suhteen, mutta koska ainakin kotitalouksissa pahvijätettä syntyy enemmän kuin muovijätettä ja pahvipakkaukset ovat suurempia, niiden kohdalla litistämistä ja tiivistämistä erikseen painotetaan.

Osa kierrätysohjeista kehottaa litistämään suuret muovipakkaukset, esimerkiksi suuret pullot. Näin ollen ne vievät vähemmän tilaa ja kierrätys sekä muovin kuljetus jatkokäsittelyä varten tulee halvemmaksi. 

 

Lähteitä: 

https://www.hsy.fi/fi/asukkaalle/lajittelujakierratys/lajitteluohjeet/muovi/Sivut/default.aspx 

https://www.lt.fi/fi/henkiloasiakkaat/kodin-lajittelu-ja-kierratys/kodin-lajitteluohjeet/muovipakkaukset 

https://yhteishyva.fi/artikkeli/muovi-vai-sekajatetta-nain-asiantuntija-vastaa-luk/article-1014326 

9 ääntä
Oliko vastauksesta sinulle hyötyä?
 
Haluatko jättää uuden kysymyksen? Lähetä se kysymyslomakkeen kautta.

Kommentoi vastausta

Ei muotoiluja

  • Sallitut HTML-tagit: <i> <b> <s>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.
  • Verkko- ja sähköpostiosoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.