Mistä tulee ilmaisu saada pyyhkeitä?
Vastaus
Kyseessä lienee suomen kielen idiomi eli sanonta tai ilmaus, jonka merkitys ei ole kirjaimellinen, vaan se perustuu kulttuurisiin ja kielellisiin konventioihin. Urbaanin sanakirjan mukaan saada pyyhkeitä tarkoittaa samaa kuin saada moitteita tai haukkuja.
pyyhkeitä, saada - Mitä tarkoittaa pyyhkeitä, saada? | Urbaani Sanakirja
Kommentit
"Mistä tulee" tarkoittanee alkuperää, ei merkitystä. Joskus näissä vastauksissa on selvitelty myös ilmaisun ikää kielessämme.
Ilmeisesti sitä ei ole tutkittu. Itselle kyllä tulee mieleen arvauksia. Voisiko esimerkiksi pyyhkeen heittäminen (nyrkkeily-) kehään jotenkin liittyä tähän? Toinen mielikuva on se, että pyyhkeellä läimäisy olisi joskus muinoin ollut auktoriteetin tapa rangaista alempiaan jossain hierarkiasuhteessa. Mutta arvailuksi jää.
Nyt, kun Kansalliskirjasto on digitoinut kaikki suomalaiset sanomalehdet 1950-luvun puoliväliin asti, voidaan todeta, että journalistisessa kielessä ilmaisun ensimmäinen esiintymä vaikuttaisi olevan Satakunnan Kansa -lehdessä 20.3.1949: "Toimitus nytkin sai pyyhkeet [lehden ilmestymiseen tauon aiheuttaneen] lakon vuoksi aivan aiheetta, sillä meillä ei ollut osaa eikä arpaa koko touhussa." Seuraava esiintymä on Uusi Aura -lehdessä vasta 16.9.1959: "Toiset aviomiehet siis kyselivät, koska itse saivat pyyhkeitä milloin mistäkin asiasta, että korvat soivat."
Ilmaisu alkaa yleistyä vasta 1970-luvulla, siis yllättäen yli 20 vuoden viiveellä ensiesiintymisestään, ja vielä silloinkin se on toisinaan lainausmerkeissä: "Söderman sai 'pyyhkeitä' maakuntahallinnon uudistusesityksistään" (Länsi-Savo 10.10.1971).
Aiempi ilmaisun "saada pyyhkeitä" esiintymä on novellissa Hopeapeili-lehdessä 12/1939, mutta siinä käy asiayhteydestä ilmi, että puhe on toiveesta saada joskus tulevaisuudessa uusia kirjaimellisia pyyhkeitä talvisodan lotille tarvikkeiksi lahjoitettujen tekstiilien tilalle.
Ilmaisu on nimenomaan "saada pyyhkeet" tai "saada pyyhkeitä", poikkeuksetta monikossa. Tämä viittaisi ehkä siihen, että kyseessä ei ole ainakaan viittaus pyyhkeellä lyömiseen. Sitä ilmaisemaan sopisi paremmin jokin sellainen ilmaisu kuin "saada pyyhkeestä".
40-luvulla radiolla on ollut iso merkitys, ja sanonta on saattanut saada alkunsa jostain kuunnelmasta tms. Silloisia ohjelmia vain on nauhoitettu niin vähän, että sisältöä on vaikea jäljittää sanatarkasti.
Kommentoi vastausta