Miksi koulukiusattu joutuu vaihtamaan koulua eikä kiusaaja?
Vastaus
Tähän kysymykseen ei ehkä ole yhtä oikeaa vastausta. Kiusattuja ei kuitenkaan velvoiteta siirtymään toiseen kouluun, usein on kyse siitä, että kiusatun vanhemmat tekevät päätöksen lapsen siirtymisestä. Kiusaamisen selvittely koulussa voi olla todella hidasta ja koulua vaihtamalla pyritään nopeampaan ratkaisuun, joka helpottaisi kiusatun lapsen elämää. Alla on pari artikkelia ja kirjaa, joita lukemalla voit tutustua asian eri puoliin lisää.
Kiusatut väistyvät toiseen kouluun, kiusaajat jäävät – ”Jonkun perheen pitäisi riitauttaa asia”, sanoo hyvinvointipäällikkö (YLE 22.1.25)
Koulun vaihtaminen on yhä hankala rasti: koulukiusaajakin siirretään muualle aniharvoin (Demokraatti 5.1.2025)
Holmberg-Kalenius, Tina: "Vahingossa huitaisin, läpällä heitin" : vastuut, oikeudet ja ratkaisut koulukiusaamistilanteessa, 2024
- mm. lyhyt luku aiheesta koulun vaihtaminen keinona lopettaa kiusaaminen
Salmivalli, Christina: Kiusaamisväkivalta : ymmärrä kiusaamisilmiö ja puutu oikein, 2024
- tutkimusta mm. aiheesta voiko luokan tai koulun vaihtaminen olla ratkaisu
Kommentoi vastausta