Mikä oli Perkjärven reservin harjoituspataljoona? Etenkin vuosi 1929 kiinnostaa.
Vastaus
Kirjallisuudesta ei löytynyt mainintaa tällaisesta merkistä, mutta reserviharjoituspataljoonatulkinta on luultavasti oikea, mahdollisesti kyseessä voisi olla muistoesineeksi ajateltu merkki. Perkjärvellä toimi tällainen harjoitusorganisaatio ainakin 1929. Samalta vuodelta on jäänyt aikakauden lehtiin laaja jälki, sillä leirillä tapahtuneista laiminlyönneistä valitettiin eduskunnan oikeusasiamiehelle ja asia päätyi sotaylioikeuteen asti. Lehtiä voi selata Kansalliskirjaston digitaaliarkistossa, https://digi.kansalliskirjasto.fi/. Kaukjärven-Perkjärven ampumaleirin toimintaa 1920-30 -luvuilla käsitellään laajemmin Jyri Paulaharjun teoksessa. Oikeusjutusta lienee jäänyt myös arkistoihin laaja asiakirja-aineisto, josta voi saada yksityiskohtaisen kuvan kyseisestä harjoituksesta.
- Reserviläiset ja ministeriö : reserviläisten oloja tutkittaessa kuulustellaan kaikkia upseereita ja - neljää reserviläistä!
Suomen Sosialidemokraatti, 02.10.1929, nro 267, s. 1-7
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/1314031/articles/…
Kansalliskirjaston digitaaliset aineistot
Viitattu:10.03.2025 - Perkjärven reserviharjoituksen jälkinäytöksiä
Suomen heimo, 15.10.1929, nro 10, s. 10-12
https://digi.kansalliskirjasto.fi/aikakausi/binding/537939/articles/816…
Kansalliskirjaston digitaaliset - Hufvudstadsbladetin aputoimittajan kauheat kärsimykset Perkjärvellä
Uusimaa, 12.05.1930, nro 53, s. 3
https://digi.kansalliskirjasto.fi/sanomalehti/binding/1939826/articles/…
Kansalliskirjaston digitaaliset aineistot - Paulaharju, J. J. (2001). Tykistömme kehto, Perkjärvi: Kaukjärven ampumaleiri 1918-1939. Suomen kenttätykistön säätiö.
Kommentoi vastausta