Luin lapsena, 1970-luvun alkuvuosina lasten/nuorisoromaanin, jossa lapsilla oli kaukoputki, jolla he tiirailivat taivaalle. Yhtäkkiä yksi Otavan tähdistä näytti sammuvan. Sen eteen oli parkkeerannut avaruusalus. Tähän liittyi jonkinlaista uhkaa maapallolle. Nyt kun aloin selvitellä, mikä romaani oli kyseessä, luulin sen olevan Asko Martinheimon Etäisyys M31, mutta siinä oli aivan toisenlainen juoni. Nyt en enää tiedä, mistä etsiä.
Vastaus
Kukaan vastaajistamme ei tunnistanut tällaista romaania. Tietokannoistakaan ei ollut apua etsinnässä. Muistaisiko joku kysymyksen lukijoista tällaisen romaanin? Tietoja siitä voi kirjoittaa kommenttina tämän vastauksen perään.
Kommentit
Osmo Ilmarin Uhka avaruudesta (WSOY, 1956, Nuorten toivekirjasto) voisi olla. Takakansiteksti alkaa: "Maailman tähtitieteilijät olivat ymmällä: Otavan seitsemäs tähti oli äkkiä hävinnyt taivaalta olemattomiin." Syynä oli kapinallisryhmä, joka yrittää tuhota kansakunnan.
Kommentoi vastausta