Kuinka monta myytyä kappaletta, kuinka monta painosta ja kuinka monta lainaa kirjastoissa seuraavilla Pentti Syrjän kirjoittamilla teoksilla:
Gruppa Finlandia-Neuvostokomentaja roolissa, 1986
Raska jotos-Sotavankien kertomaa, 1986
Isänmaattomat-Heimosoturit jatkosodassa 1941-44,1991
Vastaus
Pentti Syrjän teoksista on otettu kustakin kirjasta vain yksi painos.
Kaikkien Suomen kirjastojen lainamääriä jostakin tietystä kirjasta on todennäköisesti mahdotonta selvittää. Kirjastojärjestelmät, joihin lainamäärät tallentuvat, ovat kerenneet vaihtua pahimmassa tapauksessa useaan kertaan ja tilastotieto on näin ollen kerennyt kadota. Kirjoja myös poistetaan kirjastojen kokoelmista jatkuvasti, ja kun kirja poistetaan, tilastotieto lainamäärineen katoaa.
Tämänhetkiset lainamäärät kokoelmissa olevista kirjoista pystyy selvittämään, mutta Suomessa ei ole olemassa yhtä paikkaa, jonne kaikkien kirjastojen lainamäärät tallentuisivat. Ne tulisi siis kysyä jokaiselta Suomen kirjastolta tai kirjastokimpalta erikseen.
Helle-kirjastoissa, joihin kuuluvat Askola, Hanko, Inkoo, Lapinjärvi, Loviisa, Myrskylä, Pornainen, Pukkila, Raasepori, Tammisaari, Siuntio ja Sipoo, lainoja on seuraava määrä:
Gruppa Finlandia-Neuvostokomentaja roolissa, 14 lainaa.
Raska jotos-Sotavankien kertomaa, 13 lainaa.
Isänmaattomat-Heimosoturit jatkosodassa, 71 lainaa.
Kirjojen tarkat myyntimäärät ovat käsittääkseni liikesalaisuuksia. Niitä voi toki yrittää tiedustella Syrjän kirjojen kustantajalta, WSOY:ltä: https://www.wsoy.fi/yhteystiedot/
Kommentit
"Kaikkien Suomen kirjastojen lainamääriä jostakin tietystä kirjasta on todennäköisesti mahdotonta selvittää": näin vanhojen kirjojen koko elinkaaren osalta kyllä, mutta nykyään syynä ei ole enää se, että tiedot eivät tallentuisi mihinkään. Vuonna 2006 Suomessa käyttöön otettuja kirjastojen lainauskorvauksia varten lainamäärät on siitä lähtien tilastoitu, eihän korvausten laskeminen ja tilittäminen muuten olisi edes mahdollista. Tiedot eivät kuitenkaan ole julkisia. Jos Pentti Syrjän oikeudenomistajat ovat rekisteröityneet Sanaston asiakkaiksi korvaukset saadakseen, tieto on hänen kirjojensa osalta heidän takanaan.
Kommentoi vastausta