suomen 10 penniä.vuosi 1929.kolikon halkaisija on 19,2mm.leijonassa ei ole yksityiskohtia.kuin hiottu.arvopuolen numerossa sekä vasemman puolen ruusukkeissa on myös,kuin hiottu,n.puolet pois.
Vastaus
Rahan arvo määräytyy kuntoluokituksen mukaan. Suomen kolikot ja setelit n. 1400-2021: luettelo arviohintoineen -kirjan mukaan vuoden 1929 10 pennin kolikko on
kuntoluokassa 10 (virheetön, täysin leimakiiltoinen) 18 euron arvoinen,
kuntoluokassa 8 (ei kulumisen jälkiä, pinta ehjä, leimakiiltoinen, joskus lievästi patinoitunut) 8 euron arvoinen
yleisimmin löydettävässä kuntoluokassa 6 (korkeimmissa kohdissa hyvin pieniä käsittelyn jälkiä, muuten yksityiskohdat terävät, ei leimakiiltoa) 1 euron arvoinen
kuntoluokassa 4 (tasaisesti kulunut korkeimmista kohdista, lähes kaikki yksityiskohdat vielä selvät) ei merkittyä arvoa,
kuntoluokassa 2 (sileähkö, yksityiskohdat epäselvät, reuna- yms. vikoja sekä mahdoll. korroosion jälkiä) ei merkittyä arvoa.
Lähde: Suomen kolikot ja setelit n. 1400-2021: luettelo arviohintoineen (2021)
Kommentit
tämän vuoden 1929,10 pennin kolikon mitat ovat:19,2mm.3,63g.1,4mm.kolikon arvopuoli on normaali,mutta toisella puolella vasen puoli on osittain hioutunuun näköinen,mutta yksityiskohdat näkyvät silti.tämän kolikon kuvat ovat sny:n janne söderholmilla.
tämä kolikko on isoisäni kokoelmasta.sitä ei ole muokattu,vaan se on alkuperäinen.löysin sen monen muun kolikon seasta jokunen vuosi sitten,ja sen tiedot muuten kuin tuo paino,ja myös kuvat ovat suomen numismaatikoiden yhdistyksen tiedossa.tuo paino on kultasepän vaa,alla 3,63grammaa.
Kommentoi vastausta