Mikä alakansakoulun oppikirja? Opin lukemaan mahdollisesti Aukusti Salon oppikirjasta. Olisiko siinä ollut Aapinen ja lukemisto samoissa kansissa? Se oli vanha, jotkin sadut olivat fraktuuralla, jotan opin samalla. Siinä oli hieno kaksivärikuvitus. Satuja, joita muistan: Nanu ja Luli, Kaurapuurojättiläinen, Adalmiinan helmi.
Vastaus
TEOS Meidän lasten lukukirja : alakansakoulun kokonaisopetukseen liittyvä lukukirja. II / [koonneet] Aukusti Salo, Urho Somerkivi ; kuvittaneet Rudolf Koivu ja Hilkka Rosola
PAINOS 9. uusittu painos - 9. uusittu painos
Julkaisutiedot Helsingissä : Otava, 1955
ULKOASU 240 sivua : kuvitettu
Olisikohan tämä ollut sinun lukukirjasi? Fraktuuraa löytyy kirjan loppupuolelta ja kuvituskin täsmää. Aukusti Salon johdolla on useampi sukupolvi oppinut lukemaan. Tämäkin on uudistettu painos. On hyvin mahdollista, että äitisi ja sinä olette opiskelleet aakkoset Aukusti Salon johdolla. Tämä kirja ja sen sisarteos "Meidän lasten elämää" löytyy Pasilan kirjaston keskusvarastosta.
Kommentoi vastausta