Vaara-kirjastoilta digitaaliset vinkkiseinät nuorille ja nuorille aikuisille

Pohjois-Karjalan Vaara-kirjastot ovat julkaisseet kaksi digitaalista kirjavinkkiseinää, joista toinen on suunnattu nuorille ja toinen nuorille aikuisille. Seinillä on erilaisia aihekuvakkeita, tägejä, joiden takaa löytyy kirjalistoja eri aiheista. Seinillä on lisäksi tietoa kirjaston muista palveluista ja ohjeita niiden käyttöön.

Vinkkiseinät on toteutettu Thinglink-alustalle Vaara-kirjastojen Sovelluksista alustoille -hankkeessa vuosina 2025–2026. Hanke on saanut rahoitusta Lupa- ja valvontavirastolta.

Nuorten vinkkiseinä: Riveillä City

Nuorten aikuisten vinkkiseinä: Vinkkikämppä

Vinkkiseinistä voi somettaa hashtageilla #vaarakirjastot, #vinkkiseinä, #riveilläcity ja #vinkkikämppä. Kirjaston voi tägätä mukaan @vaarakirjastot (Instagram) ja @vaarazone (Instagram ja TikTok).