Toimituksen yhteystiedot

Toimituksen yhteystiedotJulkaisutiedot | Saavutettavuusseloste | Tiedota Kirjastot.fi:ssä | Logoja ja upokkeita

Kirjastot.fi on kaikille avoin kirjastoverkkopalveluiden kokonaisuus. Kirjastot.fi on väylä kaikkiin kirjastopalveluihin ja sisältää mm. tiedonhakupalveluita, kirjastoalan ammattipalveluita sekä kirjallisuuden,  musiikin, lasten ja nuorten verkkopalveluita.

Toimituksen tavoittaa parhaiten sähköpostitse osoitteella toimitus@kirjastot.fi tai palautelomakeella. Myös Kirjastot.fi-ylläpitoon liittyvät tukipyynnöt kannattaa lähettää ensisijaisesti sähköpostitse. Kiireellisissä tapauksissa: puh. 09 310 85280 tai jätä viesti vastaajaan.

Postiosoite:
Kirjastot.fi-toimitus/VAKE
Helsingin kaupunginkirjasto
PL 51400
00099 Helsingin kaupunki

Yhteystiedot

Kirjastot.fi-toimitus Palveluiden käytön ja ylläpidon tuki toimitus@kirjastot.fi
09 310 85280
Matti Sarmela, päätoimittaja Kirjastot.fi-palvelukokonaisuus matti.sarmela@hel.fi
0400 940 884
Tuomas Aitonurmi, informaatikko Kirjasammon toimittaja tuomas.aitonurmi@kirjastot.fi
040 547 1431
Nina Granlund, suunnittelija Kysy kirjastonhoitajalta, Makupalat nina.granlund@hel.fi
050 328 7618
Mikko Helander, kuvaaja-editoija Kirjastokaista.fi mikko.helander@kirjastot.fi
040 529 6358
Katja Kyllönen, suunnittelija Kirjasampo.fi/Sivupiiri (työvapaalla 28.2.2021 asti) katja.kyllonen@kirjastot.fi
040 334 6409
Aija Laine, erityissuunnittelija Kansallinen yhteistyö, Digi, eKirjasto aija.laine@hel.fi
040 650 3238
Johanna Laurila, vs. viestintäsuunnittelija Viestintä ja markkinointi johanna.laurila@hel.fi
040 190 6390
Päivi Litmanen-Peitsala, projektipäällikkö Yleisten kirjastojen digihanke paivi.litmanen-peitsala@hel.fi
040 334 9483
Anna-Maria (Mia) Malm, planerare Biblioteken.fi annamaria.malm@biblioteken.fi
040 764 8610
Mia Nikula, suunnittelija Kirjastot.fi-palveluiden käytön ohjaus, päivystys mia.nikula@kirjastot.fi
050 326 0176
Harri Oksanen, suunnittelija Käyttöliittymäsuunnittelu ja grafiikka harri.oksanen@kirjastot.fi
050 552 3042
Mikko Pelkonen, suunnittelija Ohjelmistokehitys, DevOps mikko.pelkonen@kirjastot.fi
040 1862663
Antti Salminen, suunnittelija Ohjelmistokehitys, DevOps antti.salminen@kirjastot.fi
040 591 7458
Antti Sauli, suunnittelija Libraries.fi, kansainvälinen viestintä antti.sauli@hel.fi  
+358 40 658 6984
Panu Somerma, kuvaaja-editoija Kirjastokaista.fi panu.somerma@kirjastot.fi
040 756 8928
Riitta Taarasti, toimittaja Kirjastokaista.fi riitta.taarasti@kirjastot.fi
050 342 1198
Elias Tertsunen, suunnittelija Ohjelmistokehitys, DevOps elias.tertsunen@kirjastot.fi
040 536 7061
Henriika Tulivirta, vs. suunnittelija Kirjasampo.fi/Sivupiiri henriika.tulivirta@hel.fi
040 5283954
Tuomas Pelttari
Suomen musiikkikirjastoyhdistys
Turun/Helsingin kaupunginkirjasto
Musiikkikirjastot tuomas.pelttari@kirjastot.fi
040 1841 730
Marja Hjelt
Helsingin kaupunginkirjasto
Yleisten kirjastojen konsortio 
Yleisten kirjastojen konsortio 09 310 85461
marja.hjelt@hel.fi
Heikki Marjomaa,
Helsingin kaupunginkirjasto
Pelit heikki.marjomaa@hel.fi
Sanna Kuosa,
Lahden kaupunginkirjasto
Kirjastoautotyöryhmä
Kirjastoautosivut sanna.kuosa@lahti.fi

Julkaisutiedot

Päätoimittaja: Matti Sarmela 
Julkaisija: Valtakunnallinen kehittämisyksikkö, Helsingin kaupunginkirjasto – valtakunnallista kehittämistehtävää hoitava kirjasto.
Kirjastot.fi-palvelukonaisuus on opetus- ja kulttuuriministeriön rahoittama.
URN: NBN:fi-fe19981136

EU:n yleisen tietosuoja-asetuksen mukaiset rekisteriselosteet
Saavutettavuusseloste

Kirjastot.fi-verkkopalvelu (alunperin nimellä "Syke, Suomen yleisten kirjastojen etusivu") julkaistiin ensimmäisen kerran kesäkuussa 1995.

Kirjastot.fi-palveluissa käytetään evästeitä. Osa evästeistä liittyy sivuston toiminnallisuuksiin, osa sivuston käytön tilastointiin. Eväste (cookie) on pieni, käyttäjän tietokoneelle lähetettävä ja siellä säilytettävä tekstitiedosto. Evästeet eivät vahingoita käyttäjien tietokoneita tai tiedostoja. 

Käyttäjä voi halutessaan kieltää evästeiden vastaanoton selaimen asetuksia muuttamalla. Tämä voi kuitenkin aiheuttaa puutteita sivuston toiminnassa.

Kirjastot.fi-palveluiden käytöstä tallennetaan tilastotietoja palveluiden kehittämistä varten. Kävijätilastot kerätään Google Analytics -verkkotilastopalveluun sen evästeitä ja JavaScript-koodia käyttäen. Palveluiden sisältöjen käyttöä seurataan myös React&Share-palvelun avulla.  Palveluiden käytön analyysitietoa ei käsitellä tai talleteta siten, että yksittäinen käyttäjä olisi tunnistettavissa. 

Tiedota Kirjastot.fi:ssä

Kirjastot.fi tavoittaa varsin kattavasti kirjastot ja kirjastopalveluista kiinnostuneet. Julkaisemme kirjastopalveluihin, erityisesti kirjastojen verkkopalveluihin, sekä kirjastoalan ammattiasioihin liittyviä uutisia ja tiedotteita. Tiedottamiselle on seuraavia vaihtoehtoja: 

Ammattikalenterin ilmoitukset, uutiset ja foorumien viestit julkaistaan Kirjastot.fi-sivuilla ja sen lisäksi ne lähetään sähköpostitse viestit tilanneille rekisteröityneille käyttäjille. Kaikki viestit, ilmoitukset ja tiedotteet on tilattavissa myös RSS-syötteenä.

Kirjastojen yhteystiedot: luovutamme kunnan-/kaupunginkirjastojen yhteystiedot excel-taulukkona harkinnan mukaan lähinnä pienkustantajille ja järjestöille julkaisutiedotteiden kirjastoille lähettämistä varten.

Kirjastoalan hallinnolliset, kaikille kunnan-/kaupunginkirjastoille tarkoitetut tiedotteet: ota yhteyttä toimitukseen.

Ota yhteyttäKirjastot.fi.fi-toimitus