Yleisten kirjastojen neuvoston työvaliokunnan kokous
Aika: 5.9.2007 klo 10.15–15.00
Paikka: Pääkirjaston kokoushuone 1, Helsinki
Läsnä: Maija Berndtson (pj), Hilkka Kotilainen, Marja Malminen, Rebekka Pilppula, Erkki Romppainen, Raija Seppänen, Leif Storbjörk, Hannu Taskinen (sihteeri) sekä asiantuntijana Erkki Lounasvuori.
1. Ilmoitusasiat ja ajankohtaiskatsaukset
- Työvaliokunnan jäsenet kertoivat ajankohtaisista tapahtumista ja kuulumisista oman kirjastonsa näkökulmasta.
- Keskustelu kaukopalvelutilanteesta: 30.5. eri sektoreitten edustajat kokoontuivat Kansalliskirjastossa keskustelemaan kaukopalveluselvityksen tilanteesta. Mukana olivat OPM:lle v. 2005 toimitetun sektoreitten yhteisesityksen valmisteluun osallistuneet Ari Muhonen (yliopistokirjastot), Elisa Paavilainen (erikoiskirjastot) ja Hannu Taskinen (yleiset kirjastot) sekä Kansalliskirjaston edustajan Annu Jauhiainen. Opetusministeriöstä oli kutsuttu Anne Lehto, mutta hän ei päässyt osallistumaan.
Kokous totesi, että yli kaksi vuotta sitten tehty esitys on edelleen ajankohtainen, ja selvitys olisi tehtävä ennen OPM:n ensi vuonna tehtäväksi suunniteltua Kansalliskirjaston ja Varastokirjaston yhteistyön tehostamisen selvittämistä. Asiasta päätettiin tehdä muistio, joka toimitetaan opetusministeriön kirjastohallinnon ryhmälle tiedoksi. Muistion laatii Ari Muhonen.
- Puheenjohtaja tapasi 4.6. Suomen kirjastoseuran toiminnanjohtajan ja Finlands svenska biblioteksföreningin puheenjohtajan kanssa kulttuuri- ja urheiluministerin valtiosihteeri Stefan Johanssonin. Läsnä olivat myös opetusministeriöstä kulttuuriasiainneuvos Kirsti Kekki ja kirjastotoimentarkastaja Barbro Wigell-Ryynänen. Tapaaminen oli jatkoa aiemmin tänä vuonna opetus-ministeriön ylijohtaja Riitta Kaivosojan ja johtaja Jukka Liedeksen kanssa käydyille keskusteluille. Tapaamisen yhteydessä käsiteltiin sekä kirjastohallinnon resursseja opetusministeriössä että muita ajankohtaisia asioita, mm. lainauskorvauskysymystä. Puheenjohtaja raportoi käydyistä keskusteluista.
OPM:ssä on julistettu Anneli Äyräksen eläkkeelle siirtymisen jälkeen avoimeksi jäänyt kulttuuriasiainneuvoksen virka haettavaksi, ja se täytetään 1.1.2008 alkaen. OPM:n toimeksiannosta on parhaillaan tekeillä EU:n komission vaatiman lainauskorvausjärjestelmän luomiseen liittyvä selvitys.
- Työvaliokunnan sähköpostitse muodostamaan neuvoston verkkostrategia-työryhmään tulivat seuraavat henkilöt: Erkki Lounasvuori keskuskirjasto (pj.), Kaisa Hypén (Turku), Jaana Käki (Hämeenlinna), Hanna Martikainen (Jyväskylä), Annika Lund (Pietarsaari) sekä Mikko Vainio (Kouvola). Työryhmä piti järjestäytymiskokouksen Kuopiossa kirjastopäivien yhteydessä 6.6.
- Kansalliskirjaston uuden johtokunnan toimikausi (1.8.2007–31.7.2010) alkoi. Neuvoston edustajana johtokunnassa on Maija Berndtson ja hänen henkilökohtaisena varajäsenenä Erkki Romppainen.
- Muutoksia neuvoston kokoonpanossa: Lappeenrannan edustajan on vt. kirjastotoimenjohtaja Päivi Parviainen Eija Karjalaisen siirryttyä projektitehtäviin
(ilmoitus 5.6.07). Pohjois-Savon alue on valinnut edustajakseen neuvostoon Suonenjoen kirjastotoimenjohtaja Eija Kettunen-Hujasen (ilmoitus 15.6.07). Oulun edustajan on 1.9. 07 alkaen uusi kirjastotoimenjohtaja Pirkko Lindberg.
- Puheenjohtaja ja sihteeri sekä tuleva sihteeri osallistuivat 29.8.07 Kansalliskirjaston ja kirjastosektorien neuvostojen puheenjohtajien ja sihteerin kokoukseen. Asialistalla oli Kansalliskirjaston ja sektoreitten ajankohtaisten asioitten ohella mm. kirjastosektoreitten toiveet Kansalliskirjaston toiminnan painopisteistä 2008 ja keskustelu kirjastoverkon yhteisen strategian ajankohtaisuudesta.
Eniten keskustelua herätti talouskatsaus. Sovittiin, että Kansalliskirjaston määrärahojen seurantaa ja kirjastoverkolle suunnattua talousraportointia parannetaan. Kirjastosektoreille suunnatusta talousraportoinnista luodaan vakiintunut käytäntö.
Todettiin, että kirjastoverkon yhteisen strategian sijaan mielekkäämpi vaihtoehto on yhteisen kirjastopoliittisen ohjelman suunnittelu. Päätettiin, että otetaan yhteyttä OPM:n kirjastohallinnon ryhmään. Kansalliskirjasto pyrkii järjestämään tapaamisen jo ennen Mikkelissä pidettäviä kirjastonjohtajien neuvottelupäiviä ja niiden yhteydessä järjestettävää sektorien työvaliokuntien yhteiskokousta.
2. Neuvoston verkkostrategia
Verkkostrategiatyöryhmän puheenjohtaja Erkki Lounasvuori kertoi, että työryhmä pitää tämän kuun lopulla kaksipäiväisen seminaarin, jonka tuloksena on tarkoitus saada valmiiksi neuvostolle esitettävä strategialuonnos. Erkki esitteli suunniteltua strategia-asiakirjan rakennetta. Sen pohjalta käytiin runsas evästyskeskustelu työryhmän seminaarissa huomioon otettavaksi.
3. Neuvoston toimintasuunnitelma 2007-2008
Työvaliokunta kävi toimintasuunnitelman läpi, totesi päivitettävät kohdat ja päätti niistä toimintasuunnitelman kohdista, joihin se esittää neuvoston käsittelyn keskittyvän lokakuun kokouksessa.
4. Neuvoston kokous Mikkelissä 23.10.2007
Kokous pidetään Mikkelin pääkirjaston Mikkeli-salissa. Työvaliokunta päätti kokouksen aloittamisajaksi klo 13.00. Todettiin, että tilavaraus on klo 18:aan. Päätettiin kokouksen asialistasta.
Kulttuurirahasto on tiedustellut, voisiko sen edustaja tulla neuvoston kokoukseen kertomaan Kirjatalkoot-hankkeen tilanteesta. Päätettiin varata 30 minuuttia asian käsittelyyn.
Todettiin, että kokouksen ainoa henkilövaali on puheenjohtajan valinta vuosiksi 2008–9.
Muina asioina listalle päätettiin ottaa joka kokouksessa käsiteltävän toimintasuunnitelman lisäksi digitoinnin tietopaketti, verkkostrategiaehdotuksen käsittely sekä neuvoston strategian valmistelusta päättäminen.
Esityslista toimitetaan neuvostolle lokakuun alkupuolella.
5. Neuvoston strategian laatiminen
Keskusteltiin strategiatyön organisoinnista ja neuvostolle tehtävästä esityksestä. Sihteerille annettiin tehtäväksi selvittää mahdollisuuksia rahoittaa mahdollisesti strategian laatimista varten perustettavan työryhmän sparraaminen.
6. Kokouksen päättäminen
Puheenjohtaja päätti kokouksen klo 15.00.