Laaksolahti / Espoon kaupunginkirjasto

Osoite: Veininkatu 24
Postitoimipaikka: PL 73301, 02070 ESPOON KAUPUNKI
Postinumero: PL 73
Puhelinnumero: 09-816 57773
Kotisivu: http://www.espoo.fi/laaksolahdenkirjasto
Kirjaston perustamisvuosi: 1991
Kirjojen ym. haku, varaus, uusiminen, omat lainat: http://www.helmet.fi
Päivitetty: 5.5.2008 12:57:39
Espoo-Laaksolahti


Kirjaston sijainti

Aukioloajat

    Talviaika
  Kesäaika
Maanantai:   15-20  
Tiistai:   11-16  
Keskiviikko:   15-20  
Torstai:   11-16  
Perjantai:   11-16  
Lauantai:   Suljettu  
Sunnuntai:   Suljettu  
 
Aukioloajat verkossa:   http://www.espoo.fi/laaksolahdenkirjasto


Osastot

OsastoPuh.nroToinen puh.nroFaksiSähköposti
Neuvonta / tietopalvelu09-81657773   


Henkilökunta

NimiVirka / ToimiPuh.nro Sähköposti
Heikkilä Kristakirjastovirkailija09 816 57773 etunimi.sukunimi@espoo.fi
Vepsäläinen Sinikkakirjastonhoitaja09 816 57773 etunimi.sukunimi@espoo.fi

Kirjaston koko henkilökunta


Kirjastorakennus

Rakennusvuosi: 1991
Kokonaispinta-ala / m2: 336
Kerroslukumäärä: 1
Kirjaston sijainti rakennuksessa: oma rakennus
Sisustussuunnittelija: Riitta Räisänen


Erikoisalueet ja -kokoelmat

Meillä on 15000 kirjaa ja noin 1000 musiikkiäänitettä. Lisäksi kielikursseja, nuotteja, videoita ja cd-romeja. Meillä voit lukea ja lainata noin sataa erilaista lehteä. Asiakaspäätteeltämme näet koko pääkaupunkiseudun yleisten kirjastojen kokoelmat.

Sana on vapaa:

Laaksolahden kirjasto toimii rauhallisella omakotialueella. Se on moderni viihtyisä koko kylän olohuone, jota arvostetaan. Kirjastossa on panostettu lasten toimintaan: satutunteja pidetään viikottain ja Jupperin ala-asteen läheisyys antaa koulun oppilaille erinomaisen mahdollisuuden tutustua kirjaston kokoelmiin sekä kouluajalla opettajan johdolla että vapaa-aikana. #

Omakotiyhdistykset ja alueen taiteilijat pitävät kyläläisiä kiinnostavia näyttelyjään kirjaston tiloissa. #

LAAKSOLAHDEN KIRJASTON YSTÄVÄT ry on asukkaiden 9.9.2003 perustama yhdistys, jonka tarkoituksena on toimia yhdyssiteenä kirjaston käyttäjien, kirjailijoiden, alueen yhdistysten ja viranomaisten sekä kirjaston välillä. Yhdistyksen puheenjohtaja on Anna-Ester Liimatainen-Lamberg ja kahdeksan hengen hallitus.

HAE REITTI KIRJASTOON

Lähtöosoite:
Kohdeosoite: